תמונה קבוצתית

מפעם לפעם צריך לומר משהו על בית"ר ירושלים. זה לא עניין שולי, זה סיפור גדול על מיליון אוהדים שנמצאים בכל הארץ, שרבים מהם נושאים את תחושת הקיפוח שלהם או של הוריהם, ואהבת בית"ר היא עבורם תרועת המרד, מרד מוצדק, בממסד ובהדרה. זאת  קואליציה של מודחים – מוותיקי האצ"ל, דרך נערי השכונות עולים חדשים וכהניסטים. בית"ר המריאה עם המהפך של 1977 והיה לה חלק בהיווצרותו. מאז היא כבשה את מקומה בספורט ובתרבות,  וסמל המנורה של הגדודים העבריים כפי שקבע ז'בוטינסקי היה לכדור משחק פוליטי שימושי.

ואז משהו השתבש: ידעני הספורט יספרו לכם שהכל התחיל במשחק השרוכים לפני 23 שנה, משחק שבו הקבוצה היריבה, הפועל בית שאן, שיתפה פעולה עם קבוצת בית"ר, הפסידה לה במתכוון וכך נתנה לבית"ר את האליפות. כבר אז נוצר טעם מר בפה, ומיד אחריו החלה ההידרדרות. הניהול היה ברמה של שכונה, האליפויות נעלמו, היא ירדה ליגה ועלתה, והתפרסמה בעיקר בגלל התסכול שהבעיר מחדש את השנאה לַכּל ואת הגזענות. בעוד הכדורגל הישראלי היה דוגמא לשיתוף ושוויון עדתי ולאומי, בית"ר נכנעה למיעוט שדרש את טוהר המחנה: בלי שחורים, בלי ערבים, מוחמד מת ושיישרף לכם הכפר. פוליטיקאים שונים נתנו לזה חסות עם צעיף שחור צהוב וחיבוק הדוק ללה-פמיליה שענתה באלימות ובאש חיה.  כל זה הרחיק מבית"ר את נותני החסות וקהל אוהדים עצום שנשאר בבית והבעלות על הקבוצה החליפה ידיים בין אנשים מפוקפקים, וכל העניין התפרק.

מפעם לפעם צריך לומר כמה מלים על בית"ר לא רק כי גם אני ירושלמי ותחושת האפליה של ירושלים מוכרת לי היטב, אלא משום שיש קורולציה מסוימת גם לעניין הפוליטי: דגל השנאה לא יכול להוביל להצלחות. שנאת ערבים, אשכנזים, שמאלנים, חילונים ותל אביבים טובה לטווח הקצר. בסוף היא מובילה לאופוזיציה. בניגוד לדו"ח אמנסטי רוב הישראלים הם אנשי פשרות שמוכנים להכיר בשונה הרבה יותר מאשר בצרפת, ארצות הברית וכל מדינות ערב גם יחד, והם נכלמים למול הארגון הקטן שהשתלט על הקבוצה.

אז מה יהיה עם בית"ר? כל נפילה מחייבת תהליך של התחדשות. התנקות. פרידה מכוכבי העבר במגרש ובהנהלה ובנייה מחודשת על בסיס של אהבת המועדון והעיר. הבעיה שזה אומר עצבים חזקים והנהגה, וזה אין לאף אחד באזור. ואז, כדבר שהוא כאילו מובן מאליו  מגיע שר האוצר שהוא אוהד הקבוצה ומושיט יד בדרך שעוד תתברר, והקבוצה מודה לו בפה מלא על שחילץ אותה מהבור הנוכחי. בכלל לא בטוח שזה יעזור גם לטווח הקצר והשאלה היא מי יעזור לקבוצה מסכנין כשהיא תיפול?

 

הצילום: מתוך דף הפייסבוק של ח"כ מירי רגב. הצלם רדאד ג'בארה