שעירים לעזאזל

מפעם לפעם, ובעיקר כשהבעיות נראות גדולות מכדי שאפשר להשתלט עליהן, צריך קודם כל למצוא את האשמים במצב:  הרי אי אפשר לתקן מבלי שנפטרים מהסיבה לבעיה, וכך מתחיל מסעם של השעירים לעזאזל אל המדבר כדי שיקפצו לבדם מן הצוקים אל מותם, או שסתם יהיו עולת חטאת וכולנו ניטהר, ונתקן את המצב.

נתחיל מהקורונה: מהרגע הראשון הבנו שזאת מתנה אישית של אלת המזל לראש הממשלה בנימין נתניהו ערב משפטו ומול הרוב שהסתמן נגדו בכנסת: הופעה יומית בטלוויזיה, שיעורים בעיטוש ובמישוש או שמאה אלף ימותו, חרדה גדולה, ומלך אחד שיכול להציל אותנו. גנץ קנה את זה, וגם אנחנו. כשלמשך כמה רגעים נדמה היה ששמשון הגיבור ניצח, היה ברור שמשה בר-סימן טוב הולך לעוף כי הצלחות שייכות לפוליטיקאים: הפקידים לכל היותר יכולים לעשות צניחה חופשית.

 

לכן, כשהתברר שהגל השני התחיל להתרומם משערי הגמנסיה העברית, קודם כל האשימו את תושבי רחביה, אחר כך גלגלו את מנכ"ל משרד החינוך לאולפן כדי לחסל אותו, ואחריה את יושבת ראש ארגון המורים. לו רק היו המורים מוכנים למות בעד ארצנו, אבל הם לא, והילדים בבית. אחר כך כשתפסו על חם את ניר ברקת ועומר אדם במסיבת הזיקוקים על הגג, גלגלו את פרופסור גרוטו לגיליוטינה כי זה בסך הכל פקיד, ופקידים הם השעירים לעזאזל על הכל.

 

אחר כך עלתה בועת הסיפוח, שארית שנועדה לשאוב מנדטים מימינה ולבטל את המשפט. ביום שאחרי הבחירות התברר שאיפה שלא תחזיק בה היא תתפוצץ, אז חיממו את המתנחלים שאמרו כמה דברים מאד לא מחמיאים על הנשיא טראמפ וכולם הזדעזעו משום שכל ילד יודע שמספיק שהאיש הזה יקרא על ההשמצה באיזה אתר נידח אחרי שהבורסה האמריקאית תיפול, ותוך שניה הוא סוגר לנו את הברזים ושולח אותנו לבית הדין בהאג. זהו, המתנחלים אשמים, עם בנט וסמוטריץ'. כדי להסיט מהם את האשמה מיהרו ראשי ימינה לנגב וחבר כנסת סמוטריץ' זיהה שם את האשמים האמתיים:  קצב הילודה בחברה הבדואית הוא פצצה שצריך לנטרל, הוא אמר, אם לא ננטרל את המנגנון שלה – היא תתפוצץ עלינו. זה השחלות הבדואיות, טמבל, לא הסיפוח או ההתגברות, הכלכלה או האבטלה.

 

כשמספר הנדבקים עלה למאתיים וחמישים ביום, ושמי הקיץ התקדרו בענני סופה, ומתברר שאי אפשר לטוס לשום מקום, חזרו לאשמים הישנים מפעם:  זה שוב דרוקר, הפעם הוא הולך לבית סוהר, בלי חוכמות, יחד עם גרוטו, גנץ ואשכנזי גם. לא, זה סתאאאם, זה הדובר אשם, כלומר – יש כבר שעיר לעזאזל לרגע אחרי שיפגעו בדרוקר, בטח בשמים הוא מאד ישמח כשיראה איך הכלכלה שלנו תנצח בסוף.

 

שבת שלום.

‏יום שישי 12 יוני 2020