שליטה

מפעם לפעם, ובעיקר בימים שבהם הגל השני של המגיפה מסתער על חופינו, וכולנו מחכים בכיליון עיניים למסיבת העיתונאים עם המנהיג כדי שנוכל להישען על מישהו, אגף המודיעין מודיע בצער ותדהמה כי איבדנו שליטה על המגיפה: זה לא בר סימן טוב החנון, זה לא ליצמן והשטריימל, זה ה 8200 הסודיים שלנו שאומרים, זהו, איבדנו שליטה.

איבדנו שליטה? אנחנו??! אלה שכל ערב מסתובבים בטהרן, ברחבי סוריה וחוף תל אביב, אנחנו איבדנו שליטה? ומה זה אומר בדיוק – ששוב נקנה ניירות טואלט, ושוב נסתגר, ושוב נצפה בסדרות משעממות בנטפליקס ונחכה למואב ורדי? יכול להיות שכולנו היינו מחוברים עד היום למכונת הנשמה, מהמלאי המיוחד שהמוסד הביא, וכעת מתברר שההנשמה לא עובדת יותר?  אנחנו, שידנו הארוכה אף פעם לא מתעייפת, אנחנו צריכים שוב לסגור את הרכבת, את בתי הקפה, לחזור לבונקר עם מלאי של ניירות טואלט, קמח שמן וגרעינים שחורים? הרי בגלל זה הקמנו ממשלת אחדות לאומית, פירקנו את כחול לבן או איך שקראו לזה, הסכמנו לעשרות שרים וסגני שרים מיותרים, קנינו בתקווה קבינט מיוחד למלחמה בקורונה וקבינט כלכלי, וקבינט לקירוב לבבות ומה לא, וכל זה לא עובד?

לא – זה לא עובד.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם כשהשמים נופלים פתאום, קודם כל צריך למצוא את האשמים. לא ימי פתרונות הם אלה, אלא ימי הטלת האשם. מיד עם איבוד השליטה מיהר יו"ר הקואליציה חבר הכנסת מיקי זוהר לסמן את הקורבן המיידי: זה שר האוצר ישראל כ"ץ. הוא לא סתם אשם בגירעון שיצא משליטה, באבטלה שיצאה משליטה ובעיקר בהשתוללות המחלה שעושה מה שמתחשק לה – הוא גם אשכנזי, והוא בדרך לכישלון פוליטי ומקצועי. הבנתם – זה שר האוצר והאשכנזים. רק אחרי שהדבר הזה יחדור לתודעה, אחרי שהשרים וחברי הכנסת יאבדו לגמרי את השליטה, רק אז אפשר יהיה להסיט את הווילונות השחורים שמכסים על הכניסה לרחוב בלפור, ומתוך האפילה יצעד גיבור העל שיסדיר את הכל. זה לא הזמן לקואליציות, לקשקשת, לדיונים, יש רק איש אחד שיכול להחזיר את השליטה, אבל זה לא יקרה כשהוא עסוק במשפטים מיותרים והתכתשות עם הפקידים מכל הסוגים. זהו העידן החדש, הנה, תראו את פוטין: באופן דמוקרטי לגמרי הוא הבטיח את שלטונו לעוד 15 שנה, אז למה כאן אי אפשר לפשט את הדברים? רוצים לחיות? לנסוע לחו"ל? רוצים פיצוי לכל חוסר? לנצח את הנגיף? להחזיר את השליטה? תנו לשלוט ותקבלו שליטה.

ומה יקרה אם זה לא יעבוד? אז יתברר, שכמו תמיד אנחנו אשמים.

בתמונה: שידור חוזר. שיעור התעמלות בפתח דיור מוגן בירושלים. המדריך מחוץ לגדר. עדיין בשליטה.

‏יום שישי 3 יולי 2020