שידור חוזר

מפעם לפעם, ובעיקר בימי הדמדומים האלה, יש התפוצצות תורנית הקשורה בגיוס תלמידי הישיבות, או מוטב לומר – אי גיוסם של תלמידי הישיבות לצה"ל. רק מי שמאמין בבלוף הזה שנקרא "גיוס תלמידי הישיבות לצה"ל" מופתע, אך הפעם הסיפור חמור מהרגיל:  צה"ל, מסתבר, זייף במשך שנים את מספר המתגייסים, משל היה לישיבה שמזייפת את מספר התלמידים שלומדים בה כדי לקבל תשלומים מיותרים מהמדינה. מעבר להלם שצה"ל משקר בעניין זה ואולי גם בעניינים אחרים, מתעורר החשד שעיוות העובדות, הוא חלק ממסע יחסי הציבור שמנסה ליצור את הרושם שלא צריך לימודי ליבה ולא צריך חוק גיוס, העניינים הרי נפתרים מעצמם וכל הטענות של לפיד וליברמן הם עורבא פרח. בא הסיפור הזה, והידיעות על כך שמרבית החרדים שהולכים ללימודים גבוהים נושרים, והאמת העירומה נחשפת.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, הארכיון מלמד שאין זה מקרה ראשון שבו צה"ל משחק עם המספרים. זה קרה לפני 20 שנה בדיוק. עורך דין ירושלמי, חיים שטיינמץ שמו, נקרא אז לשירות מילואים שבו היה צריך לראיין תלמידי ישיבה, שביקשו פטור מהשירות הצבאי, ולאשר בחתימתו את התצהיר שלהם. הבעיה היתה ששטיינמץ, אדם דתי ובוגר ישיבה תיכונית, לקח את תפקידו ברצינות, ושאל את הצעירים החרדים שאלות הקשורות לעולמם. בין השאר שאל באיזה מסכתות בסדר 'זרעים' אין גמרא, שאלה, שאותה מגדיר העיתונאי שדיווח על העניין, כאילו שאלו אדם חילוני מיהו הזמר הישראלי המפורסם ששמו הפרטי הוא אריק. לתדהמתו, חלק מהפונים לא ידעו לענות על שאלותיו, ולכן הוא לא אישר את התצהיר שלהם. תוך דקות השמועה על עורך הדין שהשתגע פשטה ברחובות ירושלים, וראשי הישיבות התקשרו למפקד לשכת הגיוס ברחוב רש"י ודרשו להעיף את עורך הדין הסורר. המפקד המבוהל קרא לעורך הדין שטיינמץ למשרדו, והורה לו לאשר את התצהירים. משזה סירב, הוגשה נגדו תלונה, ועוד באותו יום הוא שוחרר משירות המילואים. העיתונאי יאיר שלג שאל אז את דובר צה"ל לפשר העניין, וזה ענה שעורך הדין שטיינמץ חרג מתפקידו: הוא לא היה צריך להחליט אם האדם שעומד מולו אומר אמת או משקר. הדבר הובהר לו אך הוא התעקש, ולכן הוא שוחרר ואף הוגשה נגדו תלונה למשטרה הצבאית. ואגב –אחרי פרסום הידיעה קיבל עו"ד שטיינמץ מצה"ל מכתב המודה לו על שירותיו, אבל הוא שוחרר ממילואים לצמיתות.

את הסיפור הקטן הזה מצאתי בארכיון של חברי ג'קי לוי מירושלים. הידיעה פורסמה אז בעיתון 'הארץ', וגם במוסף השבועי של 'ידיעות אחרונות', שם קיבל הסיפור את העמוד הפותח במוסף. שמו של העיתונאי שגולל אז את הסיפור הוא יאיר לפיד.

שבת שלום.

‏יום שישי 6 בדצמבר 2019