רצף הישגים

מפעם לפעם, ובעיקר בחודשי הקיץ, אנחנו מתבשרים על כך שמערכת החינוך קורסת. היא לא מתנדנדת, לא סובלת מקשיים. קורסת. הפעם הידיעה הגיעה בעיצומו של ענן האופוריה של ה"אין מלחמה" אחרי מצעד הדגלים שעם רדת החשיכה התברר שהמלחמה כאן, במלוא כיעורה. מערכת החינוך קורסת אומרות השרה האחראית ונציגת המורים, כמו מגדל קלפים שהופך שוב לחפיסה שטוחה וסתמית,  כמו צלחת דורלקס שנפלה על הפינה ואלף כבאים לא יצליחו לחבר את ערימת הרסיסים למשהו הגיוני.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, מול קריאת האבדון המהדהדת, העובדות בשטח מורות שמערכת החינוך דווקא משיגה את יעדיה בכל יום מחדש. זאת מערכת החינוך שמתוכה צומחת לה-פמיליה. מערכת החינוך שמטפחת את בריוני תג מחיר שמראים בפני כל פירושה של התנדבות, יוזמה, ובעיקר שינאה יוקדת לשונה, העדר כל ספקות, בדיוק כפי שהמערכת הפוליטית רוצה לראות. מערכת החינוך ממשיכה להוציא בהצלחה בוגרים שלא יידרשו יותר לרוחב דיעה בהיסטוריה העולמית, בשירת ביאליק, בדילמות מוסריות מסיפורי המקרא ועד לימינו אלה. הם יהיו בהייטק או בטיק טוק, עם מסרים קצרים, משוגעים, מה זה מצחיקים?!! פיפי. עם עברית משובשת, דקדוק שלא קיים ויד מונפת לכאפה. כמו בכנסת. ראיתם את הכמעט מכות בכנסת השבוע.

 

מערכת החינוך קורסת? הרי היא משיגה בדיוק את מה שהפוליטיקאים ביקשו ממנה: היא מנציחה את הפערים העדתיים השימושיים כל כך, את השבטיות, המיזוגניה והבוז לשונה. התלמיד הבדואי לא ילמד עברית והתלמידה מחולון לא תלמד ערבית. מערכת החינוך הקורסת מיטיבה לשמר זרם שלם של לומדים לכאורה שלא מתקרבים ללימודי הליבה, והיא תוציא אותם לעולם בדיוק כפי שנכנסו אליו: בלי יכולת להתמודד, להתפרנס, לחשוב באופן עצמאי. האם אין בכך הישג לשלטון שיצר את המערכת?

 

השבוע פורסם עוד הישג שהוא ציון דרך – איתמר בן גביר כבר עומד על תשעה מנדטים בבחירות הבאות. אז למה לדבר על קריסה? תגידו שאתם רוצים עוד כסף, זה בסדר, כולם רוצים, רק אל תאמרו שהחינוך קורס בשעה שבוגרי המערכת משתלבים היטב בחברה הישראלית: הם הולכים בתלם, הם חרוצים, הם בורחים מפוליטיקה והם לא יודעים היסטוריה. בדיוק כפי שרציתם אותם.  כדי להציל אותנו מהמגמות הנראות לעיין בציבוריות הישראלית צריך יהיה הרבה יותר מתוספת שכר למורים הצעירים.

בתמונה: דור ההמשך. בעת הפגנה נגד נשות הכותל.