רזולוציות

מפעם לפעם, וזה לא קרה הרבה בזמן האחרון, מתוך הכאוס המתמשך, ההרס, ההלוויות הצבאיות, הפליטות בארץ ושאר האסונות האסטרטגיים שבוקר השבעה באוקטובר הנחית עלינו, פתאום נקודה של אור: לוחמי הימ"מ הסתערו, הכירו כל דלת, כל מנעול, המסוקים חיכו באוויר, ושני אזרחים חטופים, נרגשים ואסירי תודה, נפלו לזרועות משפחותיהם. פעולה שבמחי בוקר אחד היתה צריכה להוכיח שהקורבנות לא היו לשווא. שחזרנו לעצמנו. תדע ישראל ויידעו אויבנו שזרוענו הארוכה תשיג ותחלץ ולא תהסס להרוג כדי לא להיהרג.

ולמראה המצוינות הזאת, המודיעין הנהדר עם הרזולוציות, ההנהגה המדינית בחדר המצב, ראשי הארגונים המתבוננים במתח עצום במסכים, עלתה השבוע במלוא חריפותה השאלה – איפה כל זה היה בבוקר של שבעה באוקטובר. מעשה הגבורה של השבוע לא מוחק את גודל האסון והחרפה אלא רק מדגיש אותה. האור שבקע מתוך החשיכה הוא לא רק סיפור האור אלא גם חושף את האפילה הגדולה שמסביב:

 

אתם שידעתם את מספר הנעליים של כל מחבל שהייתם חמושים עד השיניים, שהיו לכם כל אמצעי ההתראה מתצפיתניות מסורות, גדר עד לבטן האדמה,F-35  ואינטיליגנציה מלאכותית בעיקר – לא ידעתם מה זה עשרות הטנדרים עם המקלעים שחנו בצד השני, לא ידעתם שיש שם 600 קילומטרים של מנהרות עם מיזוג אוויר מרכזי, מערכות ניקוז, חדרי מנוחה עם קרמיקה, וידע כזה בחימוש, מילכוד, נכונות למות? לא ידעתם על המודיעין שלהם – הם הכירו כל קיבוץ, כל בית בו, מבנה החמ"ל באוגדה ובסיס המודיעין באורים. כולל שמות.

 

איך לא ידעתם שהם יודעים? איך לא התרכזתם מול המסכים באותו לילה וחיכיתם עם הגדודים שמעודף מודיעין פשוט שלחתם לחווארה? באיזה רזולוציות הייתם? ומה עשיתם עם המודיעין הגלוי שדיבר על האג, על משבר כלכלי, על הרס היחסים עם ארצות הברית? מה אתם עושים עם המודיעין הזה היום? מה הרזולוציות אומרות לגבי היום שאחרי? מה התגובה לתוכנית ביידן? מלחמה בצפון? חברות האשראי? החזרת הפליטים לבתיהם? צמצום השינאה הפנימית? צריך לנקות את העדשות או שאתם מוכנים לכל זה? בינתיים אנחנו לא בטוחים שאתם רואים.

לא רק מלחמה עושים בתחבולות. לכל השאר צריך הרבה יותר מזה: אורך רוח, כושר החלטה, נכונות לשתף פעולה לטובת העניין וקריאה אמיתית של המציאות. המודיעין קיים ברזולוציות לא רעות, יש אפילו סרט של סינוואר מלפני ארבעה חודשים, אבל המבחן כעת הוא מבחן המעשה. שחרור החטופים והיום שאחרי.

 

בתמונה: חצי יום של חורף, תל אביב הבוקר