קוסם

מפעם לפעם, אני נזכר במשפטים שאבא שלי היה אומר: אנשים שהגיעו משם, מהחיידר ומהגלות, אהבו להשתמש בדברי חז"ל ובעיקר בציטטות מפרקי אבות. אחד הסתומים בציטוטים האלה היה הפסוק: על דאטפת אטפוך, וסוף מטיפייך יטופון – פסוק בארמית מדוברת שלא היה שום סיכוי שאבין, אבל המנגינה שבה נאמר הבהירה את המסתורין: טמבל שכמוך, זה שרקח מזימה כנגד מישהו, סופו שאותה מזימה תפגע בו עצמו. אחיו התאום של הפסוק הזה מגיע מספר תהילים – בּוֹר כָּרָה וַיַּחְפְּרֵהוּ, וַיִּפֹּל בְּשַׁחַת יִפְעָל וגו' שפירושו דומה – מי שחפר בור כדי ללכוד בו את אויביו סופו שייפול לאותו בור.

מה זה אומר על שבוע כל כך גדוש, שראשיתו בשביעות רצון של מנצחים, וסופו בפחד מחלחל מול המגיפה העולמית וחמיצות ההפסד המסתמן של העומד בראשות הממשלה? לא צריך לדעת ארמית כדי להבין את הקשר: לזכותו של ראש הממשלה ייאמר שהוא הבין טוב יותר מיריביו מהשמאל, שהיחידים שיכולים לבנות את הרוב שייקח ממנו את השלטון ולהעבירו למתנגדיו הם המצביעים הערבים. משום כך הוא היה עסוק ברטוריקה מזעזעת ששללה את הלגיטימיות של הקול הזה, ובהסתה חסרת מעצורים נגדם, ובבור הזה הוא הפיל גם את בני גנץ וחבריו, שבעצם ויתרו מראש על מי שיכול היה לסייע להם וחשפו את העובדה שפרט ל'לא ביבי' אין להם מה למכור. חוק הלאום שנחקק שבועות אחדים לפני שנכנסנו לסחרחורת של השנה האחרונה, היה אמור להוציא לערבים את האוויר לגמרי, לאחר שמיסד את עובדת היותם אזרחים סוג ב' בארץ לא להם.

התוצאות לא איחרו לבוא: בבחירות באפריל השנה שעברה הם זכו בקושי רק בעשרה מנדטים. לכאורה קמפיין ההסתה והאיומים עשה את שלו, עד שהגיעו הבחירות בספטמבר 2019 שם הם כבר עלו ל 13 מנדטים והשבוע השלימו את העלייה ל 15 חברי כנסת. חשבון פשוט – מאז החלה ההסתה הפרועה נגד הציבור הערבי וחקיקת חוק הלאום, כוחם הפוליטי של ערביי ישראל גדל ב 50% . ואם אתם רוצים את זה ביותר פשוט: ארבעה מנדטים מפרידים היום בין גוש תומכי נתניהו והגוש שרוצה לסלקו. שני מנדטים פחות לרשימה המשותפת שהיו הופכים לשני מנדטים לטובתו היו הופכים את התמונה.

מה אמרנו כל הדרך – קוסם.

לא היה פשוט יותר בלי ההסתה? בלי לזרוע שנאה? אבא שלי היה מרים את העיניים מהעיתון וממלמל – בור כרה ויחפרהו, ומוסיף – כדאי שתקרא קצת תהילים, לא יזיק לך. האמת – שלאגר ענק עם 150 פרקים והמון ציטטות נהדרות וביטוי למשאת הנפש של כל אדם, ספר שכמידת יופיו עומק לקחיו.

שבת שלום.

בצילום: החלק הדרום מערבי של אום-אל-פחם. צילום שלי מלפני שנתיים.