קוים אדומים

מפעם לפעם, ובעצם כמעט בכל שבוע, אני מתעורר למציאות חדשה שבה אני חייב לתפוס צד כדי שאוכל לסמן לעצמי קווים אדומים, כאלה שיבטיחו שלא אסטה מהדרך ושלא אפגע בדמותה היהודית של המדינה ואחליק חלילה לשאול תחתיות הפעור משני צדי הדרך. כל העולם כולו גשר צר מאד והעיקר לא לפחד כלל.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, אני ממהר לרכוש טוש אדום, עבה מספיק כך שכולם יראו, וממתין להוראות ערוצי השידור השונים וההזדעזעות של ראשי המדינה ונבחריה, שיסמנו היכן לשרטט את הקווים האדומים. הרי לשם כך בחרתי בהם. מן השקט הגמור שעוטף אותי מכל הכיוונים, אני מבין  שכששר הביטחון מפגין בשבת נגד ממשלת ישראל במסעדה טריפה למהדרין וקורא לחילול שבת – זה לא קו אדום. כך גם הבנתי שבוע קודם, כשהתברר שבנו של ראש הממשלה מכריח עובדי מדינה לנסוע בשבת וללוות אותו לבתי זונות, שזה בוודאי לא קו אדום. אני מבין גם שכשעורכי דינו של ראש הממשלה, שהם גם קרובים שלו, חשודים במירמה ובהפרת אמונים ואולי יותר – זה אולי לא נעים אבל זה בוודאי לא חצייה של קו אדום, כשם שהעובדה שקציני צבא הופכים לעדי מדינה ומסגירים  אנשי צבא אחרים כמי שלקחו שוחד והיטו עסקאות איננה חציה של קו אדום כלשהו. מן הבחינה התיאולוגית גרידא אני מבין שכשממשלה המבוססת על אמונתם היהודית העזה של מרכיביה, צדה בערי ישראל מבקשי מקלט אפריקאים ומגרשת אותם לארץ גזירה, אין בכל ולו שמץ של קו אדום. כשרבנים קוראים לא לשרת בצה"ל – זה לא קו אדום, אפילו לא ורוד כהה, וכששר שהורשע וישב בכלא על מרמה שוחד והפרת אמונים חוזר לממשלה, ושוב חשוד באותן עבירות, זה לא חצייה של שום קו. //אבל – אם עשרה אנשים מודאגים עורכים הבדלה בפתחו של בית כנסת בין הצד האחד של הקו האדום לצד השני המושחת והמחופף, זאת חצייה של קו אדום. מה זה חציה – זאת ממש התרסקות. אושוויץ. סוף סוף מצאתי קו אדום, אלא שאז התברר שהקו מזויף – המבדילים הספונטאניים היו מנומסים כמו חתולים שהולכים על קצות האצבעות,  ואני יכול רק להצטער על שקניתי את הטוש העבה שלא יורד במים.

רק קו אדום אחד ידוע ומוכר נשאר בשטח: זהו הקו האדום של הכנרת. היום המפלס הוא מטר וחמישה עשר סנטימטרים מתחת לקו התחתון והזועק, שזה שלושים סנטימטרים בלבד מעל הקו השחור, הסופי. זאת משמעותו היחידה של הקו האדום, שהוא מזהיר שהקו השחור, הסופי, קרוב משחשבנו, ואלה שמפגינים בכל סוף שבוע, עם נר הבדלה או בלי, פשוט מבוהלים והם משתדלים לסמן שהקו השחור כבר כאן, אבל לאיש לא איכפת.

שבת שלום.

יום שישי 26 בינואר 2018