פרט שולי

מפעם לפעם הדברים הקטנים מצביעים על הגדולים, וכשזה דברים ממש ממש קטנים אתה מבין את הדברים הגדולים עוד יותר טוב.
אתם כבר מכירים את הפזמון.
בכל יום בשעה שמונה בבוקר יש תוכנית אקטואליה ברשת ב' של קלמן וליברמן. בדרכים אני מקשיב לה. מתוחקר בסדר, והגון. הם גם קולגות מרשת ב' שמאפשרת ריבוי דעות וזה טוב.
מכל מקום – ביום ראשון האחרון 21.8.22 רועי שרון החליף את אסף ליברמן. בפתח התוכנית הוא וקלמן שוחחו עם נהג אוטובוס שהותקף בלילה בכביש בין עפרה לשילה, ההתנחלויות בשומרון. כדי שלא להאריך מדי הנה תמצית השיחה.
קלמן: אנחנו פותחים עם נאדר ראגבי נהג האוטובוס, שלום לך.
נהג האוטובוס נאדר ראגבי: שלום שלום.
קלמן: 8 קליעים פגעו באוטובוס שלך כשאתה נוסע מאיפה לאיפה?
נהג: הייתי נוסע מירושלים לכיוון אריאל.
רועי: ואז אתה עובר את עפרה, נכון?
נהג האוטובוס: הורדתי בעפרה נוסעים, עברתי את עפרה, ירדתי בירידה החזקה הזאת, באמצע, שמעתי פתאום טק-טק-טק-טק הבנתי זה ירי. אמרתי לנוסעים תרדו קצת והמשכתי בנסיעה, פחדתי והמשכתי בנסיעה עד צומת שילה.
קלמן: הבנת מיד שמדובר בירי?
נהג האוטובוס נאדר רג'בי: כן, בטח, אני קיבלתי הרבה פעמים אבנים, הרעש שלו הרבה יותר גדול מירי. אתה מבין? אז ירדתי בצומת שילה, בדקתי האוטו, היה לי – אל תשאל… הזכוכיות הקדמיות, השמשה, מלמעלה ולמטה והבודי של האוטובוס גם כן.
קלמן: אבל נכנס משהו לתוך האוטובוס?
נהג האוטובוס נאדר רג'בי: ברוך השם לא, ברוך השם לא, ברוך השם…
רועי: ואיך הגיבו הנוסעים בתוך האוטובוס?
נהג האוטובוס נאדר רג'בי: כולם נבהלים, כולם הפחידו. אתה יודע, הייתי בלחץ, פוחד, זה פעם ראשונה קורה לי, נתפסה לי הבטן, אני רוצה לנוח, כל הגוף שלי עושה ככה… נרגעתי, שתיתי מים, נחתי, ובאו משטרה וחיילים ועשו לי חקירה ואמרתי להם מה קרה בדיוק…. זה פעם ראשונה שקורה לי דבר כזה…אתה יודע, אני נוסע ישר, לא מסתכל לא ימינה ולא שמאלה… היה שם בחור עצר אותי בעפרה שאל אותי אתה מגיע ל'עלי' אמרתי לו לא, שאל – מגיע ל'מעלה אפרים'? אמרתי לא, אולי ל'מעלה לבונה'? אמרתי לו לא. אני ישיר. אמר לי בסדר.
קלמן: כמה נוסעים היו לך?
נהג האוטובוס: היו שמונה. כולם צעירים, בנות.. היתה בהלה. זה מפחיד. זה לא טבעי, זה פעם ראשונה שזה קורה לי. אתה יודע, בנות, והיו גם שני ילדים…
כאן הנהג מתאר כמה פעמים חטף אבנים בנסיעות בכביש הזה ולשאלה כמה שנים הוא נוהג בדרכים האלה ענה: בחברה הזאת שלוש שנים, ומתאר את הנסיעות האלה בלילות בכבישי השומרון. עכשיו הוא בבית, לא יודע אם יחזור לעבוד בחברה שמעסיקה אותו (חברת 'אפיקים', בדקתי) .
בסוף קלמן נפרד ממנו בנימוס.
אז מה העניין?
העניין הוא שמדובר בנהג ערבי, ככל הנראה מיישובי האזור, שמוכן לנסוע בלילות בכבישי השומרון ולהסיע את תושבי ההתנחלויות ממקום למקום. הוא מתמצא בשמות כל ההתנחלויות ומצב הכבישים. ובכל זאת – בכל הריאיון שנמשך קצת יותר מחמש דקות לא הוזכר אפילו פעם אחת היכן הנהג גר. או שהנהג ערבי. כן – אמרו ששמו נאדר. אתם כבר תבינו לבד.
תגידו – מה זה חשוב?!
זה חשוב – כי בלי הנהגים הערבים כנראה שלא תהיה כאן תחבורה ציבורית, וצריך לדעת את זה. הערביות מוחרשת כשזה נוח אבל לא לגמרי: בבוקר למחרת התנוססה עוד כתובת של 'ערבים החוצה' בכפר התורן שצמיגי המכוניות בו נוקבו, ומהסקרים עולה שלאיתמר בן גביר יש כבר תשעה מנדטים.
ואני שואל – כשהמדיניות של בן גביר תמומש וכל הערבים באמת יעופו החוצה – מי יסיע בלילה את האנשים מאריאל לעלי או למעלה לבונה וידאג לכך שהם יגיעו לשם בשלום?
התמונה של AL QUAD CAMERA ונלקחה מאתר הארץ. כתובת שרוססה על ידי אלמונים בכפר מרדה בגדה.
ייתכן שזו תמונה של ‏‏קיר לבנים‏ ו‏פעילות בחוץ‏‏
סמי אלקלעי, Tamar Reuveni ו85 נוספים
23 תגובות
12 שיתופים