פאזל

מפעם לפעם, ובעיקר כשהחום מגיע לממדים כאלה, הקרחונים באמת מתחילים לזוז: כמו קרטיב שנשבר באמצע, כמו גלידה פיסטוק שהופכת לקילוח דביק, כמו הקרחון בגודל כל השומרון שמתנתק מאנטרטיקה ונסחף אל הלא נודע. כולם אמרו שזה אף פעם לא יקרה, אין סיפור, ועכשיו הם מחכים לגיבורי העל שיבואו להציל אותם.

זאת יש לדעת: מפעם לפעם הגיבורים הישנים נעלמים ובמקומם צומחים חדשים: הגיבורים של השבוע אינם אנשי היחידות המיוחדות, טייסי חיל האוויר, אנשי השייטת, מפעילי המטוסים הלא מאוישים או השמונה מאתיים האהוב והמסתורי. אלה גם לא חיילי משמר הגבול, למרות שאני יודע כמה חם שם בחוץ, זאת לא יונית לוי, לא רביב דרוקר, טראמפ ג'וניור או דני רופ: הגיבורים האמתיים של השבוע הזה, ואולי של השנה כולה, הם הפקידים שעובדים ביחידת 433 של המשטרה ואנשי מבקר המדינה. הם באים בכל בוקר לעבודה ביונדאי 2010, אוכלים ביצה קשה עם טוסט ושותים תה בחדר האוכל הרועש מדי, ואז מתיישבים בין ערימות עצומות של קרטונים שצרות על השולחנות שלהם בחדרים שלא ממוזגים מספיק, ומנסים לחבר ביחד פאזל של 3000 חלקים מחתיכות שנגרסו עד דק על ידי צבא של דוברים, לשכת ראש הממשלה, ערוץ עשרים, גלי צה"ל, ציון אמיר, רואי חשבון שותפים, ומגרסות אמיתיות מפלדה שהשאירו חלקים בגודל של פירור. הם מנסים לייצר תמונה מקבלה שנדלתה מצינור ביוב בקפריסין או מאי-מייל שנמחק ממחשב שמצאו בחירייה, אלא שאז נחקר אחד, שהמרצדס הממוזגת שלו עם הנהג חיכו בחוץ כדי לקחת אותו לארוחת ערב בשגרירות גרמניה, זרק שני משפטים לפקד האלמוני ששני עיגולי זיעה גדולים זלגו במורד בית השחי שלו, ופתאום לפקד עם הדקרון המגרד היתה הפינה של הפאזל.

כל מי שעשה פעם פאזל של יותר ממאה חלקים יודע שברגע שהצלחת לחבר את הפינה – אתה על הסוס. הוא הודיע לאשתו הנואשת שגם הלילה הוא לא חוזר, ובבוקר הפאזל המזוויע של עסקת הצוללות, החורבן שהשאירו אלוביץ ופישמן, צ'ייני ושימרון היו על השולחן. אז גם היועץ המשפטי הבין שכלום לא יעזור לו, והלהבניקים התחילו לאסוף את האנשים מהסוויטות במגדלים, חסמו את חשבונות הבנקים שלהם, וצרפו את שאר הפירורים לפאזל.

עוד יום עבר והטרמפיסטים הגיעו – יאיר לפיד הבלש רב הניסיון, ואראל מרגלית שחקר במו ידיו, ובוגי יעלון שהלך ולא חזר. כולם גיבורים לדעתם, אבל הגיבורים האמתיים הם הארבע שלוש שלושניקים, שמשרתים באותה משטרה שלפעמים מכה בלי סיבה, ונעלמת  כשפורצים את הדירה או גונבים את המכונית ומפיקה סרטוני פרסום מביכים שאנשי הצל האלה לעולם לא ישתתפו בהם, אבל זאת המשטרה שמשיבה כעת מלחמה גם בשמי, כנגד המדינה של צ'ייני, מנור, אלוביץ' פישמן, שימרון, ומי יודע מי עוד. ואגב: פאזל בעברית של דן כנר האגדי זה תַּצְרֵף. רק שתדעו.

שבת שלום.

‏יום שישי 13 יולי 2017