עניין ערכי

מפעם לפעם, ובעיקר בתקופות שלפני הבחירות, שבה ונשמעת ברחבי הארץ האנחה קורעת הלב והמייאשת – אי אפשר לסמוך על הערבים, או בוורסיה הפחות מעודנת שלה – הערבים תמיד יידעו לעשות את הטעות בזמן, ואז אפשר יהיה לשבור את הכלים ולשלוח אותם לעזאזל. פעם זה היה רק הימין, עכשיו גם במרכז. ניסינו, הם אומרים, אבל אי אפשר לסמוך על ערבים. בכלום. אפילו את האפרטהייד הם לא מוכנים לקבל.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם היה זה בנימין נתניהו שהבין לפני כולם שהסיכוי היחידי של השמאל להקים ממשלה ולשלוח אותו לאופוזיציה הוא אם המרכז והשמאל ישלבו כוחות עם המפלגות הערביות. עניין של אריתמטיקה. משום כך, לאורך כל השנים הוא לא הפסיק לתקוף את הלגיטימיות של מפלגות הערביות. בוגדים, מחבלים, ומירי רגב. ביבי טוב ליהודים הוא הלוגו מאז 1995, והוא החזיק מעמד עד לאותה הבלחה נואשת שלו מלפני שנה וחצי כשהציע למפלגה ערבית שותפות בקואליציה אם זאת תהיה מוכנה לסלול עבורו את הדרך אל מחוץ לבית המשפט. ההיפך מזה קרה, ואלה שאי אפשר להאמין להם לא האמינו לו. מאז מתנהל מסע חסר מעצורים נגד הציבור הערבי ונבחריו בסגנון של "הם מקבלים את הכסף של היהודים" ושלל אמירות גזעניות מהסוג הזה. השבוע האחרון הוכיח שהשותפות בממשלת השינוי לכאורה, קונות את הסיפור וגם הן אומרות שעם הערבים זה לא ילך. ראשי המפלגות ממלמלים "ניסינו. בלב שלם. אבל נכשלנו. אי אפשר עם הערבים האלה. שותפות איתם זה מרשם לאסון. רק הימין יכול".

זאת ההזדמנות לעשות סדר: מי שקם על הקואליציה מיומה הראשון הם חברי הכנסת הספורים שראש הממשלה הביא לשולחן. לא סתם ימין אלא ימינה. חמש דקות לפני  השבעת הממשלה עמיחי שיקלי פרש ועבר לצד השני, ואחריו גם חברת הכנסת סילמן, כל השאר מתנדנדים, מאיימים מחפשים מקלט . לא מנסור עבאס יצר את הכאוס אלא חברי הכנסת שמצפונם לא מתיר להם להסתופף עם ערבים. עניין ערכי. ומי אשם בזה? הערבים כמובן. רגע אחד לא שמים לב ופתאום הם מפנים אלינו את הגב כדי שננעץ בהם את הסכין. מין חילוף תפקידים שכזה.

מפלתו הצפויה של נפתלי בנט וכישלון הניסוי האומלל לא יבוא מחברי הכנסת הערבים שחלמו על שוויון בחלוקת המשאבים, עוד בתי ספר, עוד אישורי בנייה, אלא מידי חברי הכנסת היהודים השותפים לקואליציה. שהם ישבו עם ערבים?! זה לא שיש להם משהו נגד הערבים, אצלם זה עניין ערכי: לא יושבים וזהו. ועם ביבי כן. ערכים – לא?

התמונה: פירסום על "שכנים של שלום" באתר זירה מקומית. אחת ממאות היוזמות לקירוב יהודי ערבי.