עידן אחר

מפעם לפעם, ובעיקר לנוכח אירועים היסטוריים כמו חילופי הנשיאים בארצות הברית בשבוע הבא, המציאות האמתית צפה על פני השטח כמעט במקרה, ומתברר לך שכל מה שידעת על הכללים שלפיהם דמוקרטיות מתנהלות השתנו, ואין מכך כנראה דרך חזרה.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, מקור הידיעה הזאת מתחיל בארצות הברית. מאז תום מלחמת העולם השנייה, המדינות הדמוקרטיות פיתחו לעצמם מנגנוני איזון ובקרה כדי שלא ליפול חלילה לתהומות המלחמות הזוועתיות שהתחוללו במאה העשרים, עשרות מיליוני הרוגים ומאות מיליונים שחיו תחת טרור וכיבוש. המדינה פיתחה כללים של חופש דיבור, הפגנה, איזונים במשחק הפוליטי זכויות אדם החקוקים בחוקה, ובחוקי יסוד. השבוע החולף הוכיח כי לכל אלה אין יותר שום משמעות. בעשרים השנים האחרונות צעירים מוכשרים פיתחו כלי תקשורת מדהימים על גבי מערכת שארצות הברית המציאה ויצרה, מערכות חינמיות לכאורה שבה לכל אחד היה קול. הוויכוח געש, ולא היו ימים טובים מאלה לדמוקרטיה. לאט לאט התברר שהכלים האלה יודעים כל מה שאתה עושה ואיפה, וגם מה שתעשה ומה תחשוב בזמן שנותר לך, ובכלים שלהם הם גם יכולים לגרום לך שתחשוב מה  שפוליטיקאים או אנשי עסקים עם הרבה כסף רוצים שתחשוב או שתקנה. כך בעלי הטכנולוגיות היו לשליטים האמתיים של העולם, ברצותם יעצרו אותו וברצותם יניחו לו להמשיך ולנוע. משום כך ההחלטה של צוקרברג וחבריו לסתום את פיו של דונאלד טראמפ היא שערורייתית. אלה שהניחו לו לתמרן את דעת הקהל ולהגדיר מחדש את האמת ואת השקר, החליפו צד. ואם תאמרו שהוא הרי הסית למרד וצריך להרחיק אותו, אומר רק שלא הציבור החליט על כך ולא נציגיו, לא הסנאט ולא בית המשפט. לצוקרברג אין סמכות ענישה, והנה הוא הראה לכולם שיש לו כי הוא השליט האמיתי. ואני שואל את עצמי ומה  יקרה אם ירצו לסתום לי את הפה? או לכם? פקיד בטוויטר וטכנאי מחשבים או פוליטיקאי ששילם להם יעשו את זה בלי להניד עפעף. בלי בית משפט, בלי ועדת חוקה או דיון במליאה. ונניח שמיליארדר אמריקני היה קונה את פייסבוק וחבריו, ומחליט להיכנס לפוליטיקה המקומית שלנו. במקרה כזה הוא לא רק היה מקדם קול אחד ודעה אחת שמתאימה לו, הוא גם יכול היה לסתום את הפה למי שלא מוצא חן בעיניו. יכול להיות שזה לא מזיז לכם, אבל הטכנולוגיה שבאמת אפשרה חופש ביטוי שלא היה מעולם, שינתה משהו עמוק מאד שלא חשבנו עליו. אם הם סגרו את הפה לאהוב ליבם נשיא ארצות הברית, לא תהיה להם שום בעיה לסתום גם לכם את הפה.

תמשיכו לשמור על עצמכם. שבת שלום.

בתמונה (שצולמה על ידי רשת AP) : מאה מגזרות בגודל טבעי של מארק צוקרברג שהוצבו על ידי קבוצת האקטיביסטים Avaaz מול הקפיטול בוושינגטון ב 20 באפריל 2018 כשהסנאט החל בשימוע לצוקרברג, בדרישה שיילחם בקמפיינים של דיסאינפורמציה ברחבי הרשת.