נצורים

מפעם לפעם צריך לדבר על מזג האוויר. מה? עוד פעם נדבר על המחאה? על פשרות? על המצב? כשמדברים על מזג האוויר בדרך כלל אין ויכוח. במיוחד כשמזג האוויר קורה לאחרים. כמה אנחנו אוהבים כשבמדריד המים יוצאים לאנשים מהאוזניים, כשהוואי הנהדרת בוערת, כשבמורדות ההרים ביוון הבתים והמכוניות גועשים אל הים. רציתם יוון? רילוקיישן? בבקשה. הישראלים שם מתלוננים שהם נצורים. במו אוזניי שמעתי. נצורים. ומשרד החוץ אפילו לא התקשר. הכי טוב בארץ. קצת חם, פיגועים, אז מה?

ואז אני קורא שהמדענים אומרים שהטמפרטורה הגבוהה של הים התיכון מעלה את הסיכון לגשמי זעף ולהצפות באוקטובר ובנובמבר. אצלנו. הנחת העבודה, כך הם אומרים, (אני קרוע על צמד המילים האלה "הנחת העבודה"- עבודה של מי?) היא שיכולים לרדת עשרות מילימטרים של גשם בשעה בודדת. אין שום מערכת ניקוז שמסוגלת לעמוד בזה. וכשאני קורא את הדברים אני כבר מדמיין את האיילון עולה על קפלן ואת שרת התחבורה אומרת שהמחאה אשמה, הם שחיממו את הים, הם שתיכננו את השיטפון הזה עם השב"כ וערוץ 12 רק כדי להכשיל את הממשלה. הם התחילו. סע נהגוס. סע!!

ואז, כדי להיות בטוח, אני מתעמק במפות המטאורולוגיות. לפני הרבה מאד שנים זה היה תחביב שני שלי, ללמוד את מזג האוויר לפני הטיסות, ואני עדיין יודע להבחין בשתי מערכות של שקעים מטורפים, אחד במערב אירופה והשני מעל יוון. לאט לאט כל המערכת הזאת נעה מזרחה, ומזרחה זה כאן! 600 מילימטר ביום! ההרים ירקדו כאילים גבעות כבני צאן. זאת הנחת העבודה! אל תלכו שולל אחרי השרב של היום ומחר. בשבוע הבא צפוי כאן חתיכת שיטפון. התנאים מבשילים מאז ינואר. ביום שלישי הקרוב חמישה עשר שופטי בית המשפט העליון ייכנסו לאולם בית המשפט כדי לקבל החלטה שמשמעותה אם יהיה בית משפט עליון או לא. אם הם יכריעו לטובת הכנסת הם יכולים לתלות את הגלימות. תם הטקס. אם הם יכריעו נגד הכנסת הם יצטרפו על ידי כך לטייסים, לאנשי הסייבר, לאימהות, למשתפי הפעולה עם מחבלים לכל אלה שהחליטו שהאיום על הארץ הוא אמיתי וכשהים מתחמם מדי קורה אסון. תקשיבו למה שאמרו השבוע יושב ראש הכנסת ושר המשפטים.

 

לאיומים. לספינים. מקו החוף כבר רואים את הברקים ושומעים את הרעמים. ככה זה כשמחממים את הים: בהתחלה המדוזות נעלמות אחר כך הים גולש. מהבית הלבן דרך תום פרידמן, הצבא, הבורסה, ההשקעות, מצב הכלכלה, חוק וסדר, ומה לא. וכולנו נצורים.

 

צילום: Greek Report