נאמנות

מפעם לפעם עוד מזכירים את המלחמה באוקראינה. כמו לצאת ידי חובה. שלושה חודשים היא נמשכת אלפי הרוגים, מיליוני פליטים ונזקים שלא ישוערו. המצלמה מרחפת מעל ערים הרוסות והסוף לא נראה באופק, ומשום כך כשמישהו בתוך רוסיה מעז לדבר נגד המלחמה התקשורת בעולם כולו עוקבת אחריו: מאותה עיתונאית שפרצה לשידור ושלט מחאה בידיה ועד לדיפלומט רוסי שהתפטר במחאה. אולי הם רמז לנפילתו של פוטין.

שום דבר. המלחמה נמשכת.

ובפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם כשסיפורים על כאלה שמעזים לשאול ולבקר מציתים את הדמיון, בדיוק אז שר החינוך לשעבר, האלוף במילואים יואב גלנט, יצא בגלוי נגד עמדת מפלגתו הנוכחית הליכוד ואמר שעל חברי הכנסת לתמוך בחוק שאותו מציעה הממשלה שנקרא "ממדים ללימודים" ונועד להבטיח שני שלישים ממימון ללימודים גבוהים ללוחמים שמשתחררים מהצבא. הליכוד כאופוזיציה הודיע שבחיים הם לא יאשרו את הצעת הממשלה, תם עידן הרגשנות מכל אישה נאנסת או חייל על המשמר. קודם שהממשלה תיפול.

לא יצאו עשרים וארבע שעות למרד זוטא שהציע המועמד לרמטכ"לות לשעבר, מפקד השייטת שלארוחת בוקר לועס חרבות, כרישים ומטעני צד, והוא הובל לחדרו של ראש תנועת הליכוד ועבר זובור שמאז ימי הטירונות שלו הוא לא ראה כזה: מול המצלמות הוא נדרש לחזור בו מדברי הכפירה האיומים שלו ולהקריא הצהרת נאמנות במנהיג התנועה הזועם. וכך אמר: חיילי צה"ל אני יודע כמה אנחנו חייבים לכם. ולכן יחד עם בנימין נתניהו ויחד עם כל חברי סיעת הליכוד אנחנו מתחייבים לתת לכל חייל משוחרר תמיכה של 100 אחוז בשכר הלימוד. וחתם בבוהן זקורה בנוסח הלייק הידוע, ובחיוך קפוא. אבל בזה לא היה די: אחרי שגלנט עבר סקילה פומבית ראש הליכוד עבר למתקפה כוללת נגד כל מי שהעלה על דעתו להמרות את פיו. בפגישה עם חברי הכנסת של סיעתו הוא צרח עליהם ואמר: אני בדקתי את הראיונות שלכם. רובכם נאדה! אפס! ממה שאמרנו כאן ואמרנו בתדרוכים. אני מדבר ואני מרגיש ששמים אותי על השתק. זה דבר איום ונורא מה שכל אחד מוציא כאן מהפה, אני לא יכול להאמין". גלנט וכל שאר חברי הכנסת דממו.

בערב כבר היתה פשרה והליכוד אישר בחצי פה את החוק. כולם למעט אחד הנהנו בהסכמה לשינוי בעמדת המנהיג, אבל השיעור שהועבר לסוררים הפוטנציאלים נשאר חקוק בהם לעד. לפחות עד אחרי הפריימריז הבאים.

שבת שלום.

התמונה: מתוך סרט שהליכוד פירסם.

 

(כאן אעיר בסוגריים שהשם הזה מדגיש שאין חוק הפוך – מלומדים ללוחמים שזה נושא אחר שאולי בגללו המפלגות החרדיות כל כך שנאו את החוק שמיטיב עם הלוחמים באמת, ולא באלה שממיתים עצמם באוהלה חסין האש של התורה)