מתהפכת בשנתה

מפעם לפעם, גם אני חושב מתי רבין מתהפך בקברו. אחרי שנרצח בליל הארבעה בנובמבר 1995, קיוויתי שיוכל לנוח על משכבו בשלום, בכל אופן, הוא לא מת מוות טבעי, בחור שהוסת על ידי רבני הימין רצח אותו, את ראש הממשלה, רמטכ"ל ששת הימים, לוחם הפלמ"ח, נאמן הארץ ועמה. שינוח בשלום, ושלום חבר.

אך כפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, לא תמיד משאלותינו מתגשמות: מתברר שהרבין הזה לא מפסיק להתהפך בקברו: זה התחיל כשהוא הבין שכל אלה שהזהירו אותו צדקו: כשהראו לו את הפוליטיקאים בכיכר צועקים "בדם ואש את רבין נגרש" ואמרו לו שזה ייגמר רע והוא לא האמין להם, וחבל. הוא מתהפך בקברו כשהוא שומע שהשב"כ שכשל באבטחתו מחפש כעת את האויב במקום הלא נכון. הוא מתהפך בקברו כשהוא שומע שיכול להיות שראש ממשלה בישראל ממשיך לכהן בתפקידו כשרעייתו מואשמת במרמה והפרת אמונים, איזה פרייר הייתי! הוא אומר לעצמו, כשהתפטרתי על הרבה פחות. הוא מתהפך בקברו כשהוא שומע את ההתנפלות על צה"ל, הוא היה בין מקימיו, והוא רק מתפלל שאף אחד מהם לא יקבל כדור בראש, הוא יודע שמזה אין דרך חזרה. הוא מתהפך בקברו איך הגענו למשבר כל כך קשה עם יהדות ארצות הברית, ועל מה? הוא מתהפך בקברו למראה הרהב, קלות הדעת, ההתקרבנות. הוא מתהפך בקברו כשהוא שומע מה עשו עם חוק הלאום, איך המאמצים שלו לפתוח את החלונות ולהביא רוח חדשה נאטמים ומנכרים עשרים אחוז מאוכלוסיית הארץ שהיה סיכוי לשלבם והנה – הם אזרחים סוג ב'. הוא מתהפך בקברו מתג מחיר, מזו ארצנו, מהבוזזים בבנקים, מכל הדברים שבהם לחם – וכשל.

אבל – וזה נכון תמיד – יש לו גם רגעים של נחת שבהם הוא יכול לשכב ולראות טלוויזיה ולהירגע: הוא רואה שהארץ פרחה וגדלה, הכלכלה עובדת, מצאנו גז, יש מים בברזים. הוא רואה איך ביבי וליברמן מנהלים סוף סוף משא ומתן עם החמאס ומנסים להשיג את האפשרי בעולם בלתי אפשרי, והוא בטח צוחק לעצמו וחושב – איך זה שמירי רגב לא מתהפכת בשנתה כשראש הממשלה נושא ונותן עם החמאס? למה היא לא יוצאת לכיכר ונשבעת שבדם ואש שאת ביבי תגרש? הרי בזמני היו חוטפים על זה כדור בגב או לפחות מוציאים את גולדשטיין לרצוח במערה, והנה, ברוך השם, שקט, ועזה תיפתח, שנים הוא חלם על זה, למה היה צריך להישפך כל כך הרבה דם, ודמעות וסבל, שני העמים צריכים לחיות זה לצד זה, ויתפלל שתימצא התבונה ליורשים לא לטפח את השינאה עם כל הקושי שבדבר, כי נמאס להם להתהפך בקבר ולא למצוא מנוחה.

שבת שלום.

צילום אילוסטרציה: אי.פי