מרינה אובסקיאניקובה

מפעם לפעם ובעיקר בימי משבר ומלחמה העולם מצמיח גיבורים שמעשיהם מהדהדים זמן רב אחרי ששמו נפשם בכפם וניסו לשנות את ההיסטוריה במו גופם. איש הטנק האלמוני מסין היה אדם כזה כשב 1980 עמד לבדו בכיכר טיאן-אן-מן וחסם בגופו את שיירת טנקים שנסעה בכיכר לעבר מפגינים שהתקוממו נגד השלטון הסיני. אנחנו זוכרים את יאן פאלאך שהצית את עצמו במחאה על הפלישה הסובייטית לצ'כיה שרמסה את האביב הצ'כי שנבט מחדש רק עשרים שנה אחר כך ועוד כמה אנשים שלבדם ניסו לשנות את ההיסטוריה.

 

אתמול, מתוך איימי המלחמה באוקראינה, הופיעה לפתע אישה כזאת: שמה מרינה אובסיאניקובה, עורכת חדשות בערוץ הטלוויזיה הממלכתי של רוסיה, שהתפרצה לאולפן תוך כדי שידור מהדורת החדשות, הניפה שלט שעליו נכתב: "אל תאמינו לתעמולה, הם משקרים לכם כאן. רוסים נגד המלחמה". והיא צעקה באוזני בני עמה שתומכים במנהיגם  "עיצרו את המלחמה! לא למלחמה!"

 

מאז לא שמענו עליה וכנראה גם לא נשמע. היא עברה על החוק של מדינתה שנמצאת במצב מלחמה אבל היא הגיעה לנקודה שבה היתה מוכנה להקריב את חייה למען הכלל, ולהתאבד בשידור חי. כמו רבים לפניה בהיסטוריה היא האמינה שהיא יכולה לשנות מציאות גם במצב שבו כל השבט מתאחד סביב מנהיגיו כי זאת שעת מלחמה. היא הייתה יכולה להסתמך רק על ההיסטוריה של רוסיה עצמה והתמוטטות הגוש הסובייטי בסוף שנות השמונים, אחרי עשרות שנים של טרור יום יומי נגד האזרחים ונגד כל דיעה ששונה מדעת השלטון.

 

מרינה אובסיאניקובה כנראה לא לבד. אלפים רבים אחרים נעצרו בשבועות האחרונים ברחבי רוסיה על הרבה פחות מזה. הם והחיילים האמיצים של אוקראינה מוכנים ליפול בקרב על החירות והחופש וטוב אם נקדיש להם דקה לפני שאנחנו שבים ומתרכזים בעצמנו.