מלחמת עולם

מפעם לפעם, ובעיקר בימות הסתיו המתוחים, אני מסתובב אחוז בדאגה שמא שוב תיפול עלינו מלחמה כשאנחנו לא מוכנים לה. האווירה בשבועות האלה בשלה למלחמה מרעננת: פוטין סיפח, הצבא האוקראיני מקסח, צינורות האנרגיה מחוררים, הכלכלה העולמית רועדת וההיסטוריה חוזרת לנגד עינינו. באופן טבעי בעיתונות הישראלית מתרכזים בסיפורי המלחמות שלנו, ממלחמת יום הכיפורים, מבצעים מיוחדים, שואה, תקומה, ודרישה למלחמה משלנו עם החיזבאללה. לא ייתכן שאנחנו נישאר מחוץ למשחק.

ואכן, ממש בערב יום הכיפורים זה קרה.

בחדשות הערב הודיעו במפורש – פרצה מלחמת עולם. באלה המלים. זה קרה מאה ושמונה שנים אחרי שהארכידוכס פרנץ פרדינד ורעיתו הדוכסית סופיה, נרצחו ביריית אקדח שנשמעה בכל רחבי העולם ומסמלת עד היום את תחילתה של המלחמה הגדולה, מלחמת העולם הראשונה ששטפה את אירופה בנהרות של דם. גם המלחמה של 2022 תיזכר לעד בזכות יריית אקדח: שני אנשים חמושים באקדחים פרצו מרכב טרנזיט בתחנת הדלק באזור שבישראל וירו למוות במר בני שלמה, גבר בן 46 ממושב חלץ שבדרום בישראל.

בניגוד למלחמות העבר שתפסו אותנו לא מוכנים, הפעם, מסתבר, לכתבי החדשות היו תיקים מוכנים לקראת המלחמה. מיד אחרי הרצח הם ידעו לספר שמר שלמה, שהיה ידוע גם בשם הקומפיוטור, רמז למומחיותו בענייני פיננסים, עמד בראש ארגון של פושעים שנקרא על שמו. עוד סיפרו שבעבר הוא עבד עם מר שלום דומראני הידוע כראש ארגון הפשע הגדול והחזק בדרום ישראל. כל ילד יודע מי זה דומראני. מחלקת יחסי הציבור שלו עושה עבודה לא רעה. מסתבר שהיה משבר בין השניים או כפי שתואר באחד העיתונים "עבר ביניהם חתול שחור". מאז הם מנסים לחסל האחד את השני. מסתבר גם שכבר היו רמזים למלחמה כמו למשל הירי על בנו של מר דומראני שנותר משותק אחרי הירי. העיתונאים פרסו תמונה רחבה שכללה גם את האחים עמוס ואופיר לביא שלהם משלח יד דומה לזה של מר דומראני. השניים הקימו חברה מתחרה למר דומראני ומאז יש ביניהם מאבק שליטה עקוב מדם. כדי לשמור אותנו בכוננות נאמר לנו שבמשטרה מעריכים שהקרבות האלה יתפשטו והם יתחוללו במקומות "הומי אדם" כפי שאוהבים לקרוא לזה, כלומר תחנות דלק, קניונים, וחוף הים, ואנשים רגילים שנקראים גם "חפים מפשע" ייהרגו בהם. אז אם אתם חפים מפשע – תיזהרו, המלחמה התחילה, וזאת מלחמת עולם לכל דבר ואין בה רחמים.

שבת שלום.