יראו וייראו

מפעם לפעם מגיע מקרה כזה של ייראו וייראו.

משפט מפחיד זה ייראו וייראו.

תכניס נהג משאית שהרג כמה הולכי רגל ל 15 שנים בבית סוהר ומהיום והלאה כולם יבדקו את הברקסים. ממש.

ועוד לא אמרנו כלום על אנסים או פוליטיקאים שראו, ועוד איך ראו, אבל לא יראו.

לתשעת הימים האחרונים לפני ט' באב שבו מציינים את החורבן, נוספה השבוע חתיכת ייראו וייראו: פאינה קירשנבאום, שהיתה האחראית לשימוש בכספים הקואליציוניים במפלגת 'ישראל ביתנו' שחטפה 10 שנים בית סוהר על ששלחה יד לכספים שחילקה. שני מליון שקלים היא הכניסה לכיסה שזה כמו כסף לפיצוחים לשבת לטייקונים שקיבלו את מפעלי ים המלח, חברות הגז וסתם נוכלים ששיגעו את המערכת.

השאלה שעלתה השבוע מכל הפרשה היא – למה רק פאינה קירשנבאום? שהרי יחד איתה על ספסל הנאשמים צריכים היו לשבת אלה שפרצו את קופת המדינה כדי להיטיב עם עצמם ועם מקורביהם: ראש הממשלה שחתם על ההסכמים הקואליציוניים של אז, ראש המפלגה שהסכים לקחת והעביר אליה את האחריות, יושב ראש ועדת הכספים שהעביר את האישור לטובת מצביעיו וחברי הכנסת שהנהנו מסביב.

ראו מה קרה בדיוק לפני שנה: ב- 9 בספטמבר אשתקד, מבלי למצמץ, אישרה הכנסת חלוקה ענקית של כספים קואליציוניים: 942 מליון ועוד כמה מאות אלפים. ולמי הכסף חולק?  15 מיליון שקל הועברו לישיבות הסדר ופנימיית אור עציון, 19 מיליון וחצי שקלים הועברו למועצות אזוריות ביהודה ושומרון, 79 מיליון וחצי שקלים הועברו לתמיכה בפעילות מינהל החינוך הדתי.

131 מיליון וחצי שקלים הועברו לתמיכה בתרבות יהודית, שירותי יעוץ והכוונה בתחום הפוריות, טהרת המשפחה, קשרים עם הגולה, פעולות המנהלת לזהות יהודית, והנצחת רבנים. 41 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, 296 מיליון שקל הועברו לתמיכה במוסדות תורניים, 25 מיליון שקלים לחינוך העצמאי החרדי, ו 56 מיליון שקלים למעיין החינוך התורני. וכך הלאה.

כל הכסף הזה חולק בשרירות לב בצורה המפלה ביותר, והוא שוחד גלוי לשותפים בקואליציה כדי שיחשבו פעמיים לפני שהם עוזבים את הקואליציה ויתמכו תמיד במי שיצר את קרן השפע הזאת. ליבי ליבי לפאינה קירשנבאום שלא היא שהמציאה את זה, ואם יש צדק כלשהו שצריך להיראות הוא ששר האוצר הנוכחי וראש הממשלה בנט יחסלו את הקופה המושחתת הזאת. זה יהיה, כמו שנהוג לומר "צדק פואטי" שדווקא ליברמן ראש ישראל ביתנו יביא את הקץ לתופעה המפלה והחצופה של הכספים הקואליציוניים, ואולי זה יציל את הפאינה הבאה.

וגם אותנו.