חורים שחורים

מפעם לפעם נופל עליך שבוע שבו פשוט אין חדשות. לאן שלא תביט הכל נראה אותו דבר, רק אווירת החג הממשמש מעוררת התרגשות מה, צפיפות בכבישים, חנויות מלאות, וחדוות האביב. שום דבר מעבר לזה. מתוך שעמום האצבע נשלחת לשלט הטלוויזיה, אולפנים עצומים בכל מקום, אנשים מדברים, ראש הממשלה נראה מאושר ומתנשק עם אשתו בחביבות נוגעת ללב, וחוץ מזה אין כלום כי לא היה כלום ולא יהיה כלום.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, החדשות מן היקום מחלצות אותי מהחשש שאגיע לסוף השבוע ולא יהיה לי מה לספר. חוקרים ברחבי העולם, כך זעקו הכותרות מהעולם,  הצליחו לצלם חור שחור ענקי במרכז הגלקסיה שנקראת M87  הממוקמת במרחק 55 מליון שנות אור מאתנו, שהוא בשפת בני אדם – המרחק שהאור עובר  בחמישים וחמישה מיליון שנים, שזה בערך טריליון טריליוני קילומטרים, אבל הסינים כבר אמרו, שגם מצעד למרחק   כזה מתחיל בצעד אחד קטן. אין קיצורי דרך. בסוף תגיע. הצילום, כך סופר, נעשה בו זמנית משישה טלסקופים בכדור הארץ שיצרו יחד תמונה אחת. הד"ר דולמן מאוניברסיטת הרווארד אמר בהתרגשות "ראינו את מה שחשבנו שאי אפשר לראות". עובדה. ראו, יש תמונה.

זה המקום להסביר מהו החור השחור: החור השחור הוא השלב הסופי בחייהם של כוכבים, כשאין בהם עוד אנרגיה והם קורסים לתוך עצמם, ואז כח הכבידה הוא כה גדול, עד שהאור לא מצליח לבקוע מהם. אני יודע שזה לא ההסבר הכי מדויק אבל תאמינו לי – ההסבר המפורט מובן רק למתמטיקאים ברמת על, שגם אומרים שיש חמישה סוגים של חורים שחורים, אבל די לנו בזה.

אני מניח שבשלב הזה אתם שואלים – תגיד – התחלקת על השכל? הרי היו בחירות השבוע! גורליות אפילו, ולך אין מה לומר? ואני משיב – בחירות? הרי לא השתנה כלום, ואז אני מהסס ומוסיף – יכול להיות שאם שלושה רמטכ"לים וכוכב טלוויזיה אחד היו מוציאים בבת אחת את הראש ממגדל בראש העין, ומסתכלים למטה בלי שום טלסקופ, הם היו מצליחים להבחין בחור השחור מן הסוג הערבי הנקרא כפר קאסם. יכול להיות שאם היו מסתכלים ומכירים בקיומו, ולא נעמדים וצועקים "ניצחנו" בפני אולם ריק, הם לא היו הופכים במהירות האור בעצמם לחור שחור, שעלול לקרוס לתוך עצמו. לו ירדו למטה וביקרו באותם חורים שחורים ואף אימצו את בעיותיהם וצרכיהם אל ליבם, אפשר שלא היו קורסים פנימה מעודף מסה, שאיבדה בבת אחת את חיוניותה.

שבת שלום.

‏יום שישי 12 אפריל 2019