התחרות האמיתית

מפעם לפעם, ובעיקר כשהחום מתקרב לארבעים מעלות בצל אני חושב על אהוד ברק. אני לא יוצא דופן: בחום הזה, אף בן אדם רציני לא חושב על שום דבר אחר מלבד איך לשרוד, ולהבטיח שהמדוזות לא יאכלו אותו לארוחת בוקר, וככל שמעמיקים לחשוב מבינים שרק אהוד ברק פנוי לחשוב על הדברים החשובים באמת בשעה שאנחנו עסוקים בשטויות. הידיעה שהוא שם מרגיעה, לפחות עד שהנכדים יחזרו לבית הספר ויהיו בחירות שאחריהן בדיוק יגיעו החגים וכולנו נמהר לאיזה סיישל רומנטי, בטוחים שמבוגר אחראי נשאר בבלפור לשמור עלינו, כי הוא הכי מנוסה והכי ידען, וגיל 77 זה לא גיל, זה רק מספר, הבן אדם חייב לסמוך על מישהו, אחרת שוב ניתקע עם כחלון וביבי והאמת שהתעייפתי גם מזה.

 
אך כפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, תהליך ההתפכחות מתקצר לממדים אטומיים: דקה לפני שגם אני יצאתי לחופשה מהבילה ראיתי את הסרטון שבו אהוד ברק פתח את מערכת הבחירות שלו: הוא הסתובב בתנועה איטית, שלח יד קדימה ובתנופה שנוצרה פתח פקק של בקבוק סודה בוויש אחד. ואז אמר: "ביבי, שתה משהו, תירגע, רק התחלנו", וחיוך גדול של מנצח נמרח על פניו. ראש הממשלה, ילד בן שבעים, לא נשאר חייב ושלף סרטון שבו הוא פותח מכסה של טיפות אף בסיבוב אחד. האירוע הטלוויזיוני הזה התחולל בדיוק אחרי שקראתי על ממדי הגירעון בתקציב וההפקרות שבה התנהלו עניינינו בשנים האחרונות, הבנתי שזה הולך לכאוב ממש ובקרוב, והפתרון תלוי בשאלה מי יכול לפתוח בקבוק בוויש אחד. מתברר שהמאבק הפוליטי שהעיתונאים קוראים לו "ייצרי", הוא בעצם המשך של לילות משועממים ביחידה, שבהם התחרו מי מעמיד קופסת גפרורים על ראשה בפליפ אחד, ומי משתין רחוק יותר מפתח האוהל. משנים המאבק בין השניים הוא עניין פרטי ששורשיו באי-שם אחד ליד פתח תקווה, ושום דבר לא ייסגר במדינה עד שמישהו יקפוץ על רכב נוסע ברולטת המשאית, ויימרח לנצח על הכביש.

 

ואם אתם מודאגים מה יהיה גורל התקציב ואם אתם רוצים לקבל תשובה עניינית מה עושים עם המדינה הדו לאומית שנוצרת מול עינינו, עם הפערים החברתיים המעמיקים, מה יהיה עם איראן, או איך בונים ממשלה מערימת הטלאים המשומשת הזאת – תצטרכו לחכות לתחרות של השבוע הבא – מי מפליץ הכי הרבה זמן, שזאת תחרות עתיקה ביחידה, קשה לשיפוט אבל חיונית, ואני סומך על השניים יעשו הכל כדי לנצח. התחרויות האלה יימשכו עד לבחירות שאחריהן הם ישאלו את עצמם – איך יוצאים מהבוץ הזה? שאלה שיכלו לשאול קודם אבל הם היו עסוקים בפתיחת בקבוקים, ובחוץ היה חום נוראי ואי אפשר היה לנשום.

 

שבת שלום.