העיוורון

מפעם לפעם אני חושב מה זה 50 מיליון אנשים שנמצאים כעת בעוצר בסין. עיניים אלקטרוניות בולשות אחריהם, מי יעז לצאת, מי ידביק ומי יודבק, מי מספק להם אוכל, ומה יקרה אם לא ידבירו את המגיפה. אני לא חושב על כך כל הזמן – בכל אופן אני צריך להקצות זמן לשיפור היחסים עם סודן, עוד מעט נוכל להחזיר את כל השחורים האלה למקום שממנו באו, והנה לכם דוגמא איך עוצרים את המגפה. בשכל. את נעמה החזרנו? החזרנו. גם על מגיפה נתגבר. הבעיה היא שדי מהר אני חוזר למחשבות על המגיפה האמתית ולדאגות איך אחרי שנים כל כך טובות הבורסה צוללת כמו אבן בבור ללא תחתית, מה הם חושבים לעצמם הסינים האלה, זה לא רק הפנסיה שלי, זה של כל העולם, ובגלל כמה סינים שאוהבים לאכול בשר טרי כל העולם הולך להיחרב.

מה שמרגיע אותי כמובן היא הידיעה שזה יגיע גם אלינו. ממשלה אמיצה לא מסתירה את האמת מאזרחיה. בהתחלה ימצאו אדם אחד, אחר כך שלושה שלא התאפקו ויצאו מהבית, אבל אנחנו מוכנים, נתפוס אותם על חם ונבנה סביבם חומה לכל החיים, אפילו הזבובים לא יוכלו לצאת משם.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם כשמתחילה מין מגיפה שכזאת, אני קורא שוב בספרו של ז'וזה סאראמאגוּ "על העיוורון" שקצרה כאן היריעה מלתאר את עוצמתו של וגדולתו. לכן אקרא באוזניכם רק פיסקה אחת המתארת מה עושה מדינה כשמגיפה פורצת. רמקול הקבוע במקום ששם מרוכזים הנפגעים מודיע כך: לפי כל הסימנים אנו עדים להתפרצות אפידמית של עיוורון המכונה באופן זמני המגיפה הלבנה. החלטנו לרכז במקום אחד את האנשים שנפגעו, ובמקום קרוב, אבל נפרד, את האנשים שהיה להם איתם מגע מכל סוג. הממשלה מקווה שהאנשים יקבלו עליהם את האחריות ויבינו שהבידוד שהם נמצאים בו הוא מעשה של סולידריות כלפי שאר חברי הקהילה הלאומית. על כולם לשים לב להוראות הבאות: אחת – האורות יישארו דולקים כל הזמן. שתיים –  עזיבת הבניין בלי רשות תביא למוות מיידי. שלוש: המאושפזים יכבסו ביד את בגדיהם. ארבע: שלוש פעמים ביום יונחו קופסאות מזון ליד דלת הכניסה ואת השאריות והכלים יש לשרוף בחצר. אם תפרוץ שריפה מכבי האש לא יתערבו. במקרה של מוות המאושפזים יקברו את מתיהם בחצר.

וכך הלאה, וככל שאתה קורא את צולל בזוועת העיוורון ואתה מבין את המשמעות האלגורית של המגיפה. לא בדיוק ספר לימים האלה, אבל אולי דווקא כן. גם מותח גם מעביר חלחלה ובעיקר נפלא. איתמר ימצא לכם אותו בקלות. אם לא, תמיד אפשר להאזין לנאומים של השר ליצמן. גם זאת דרך להתגבר על הפחד.

שבת שלום   7.2.2020  התפרצות מגיפת הקורונה בסין העיר ווהאן. עוצר