המספרים הגדולים

מפעם לפעם אני חושב גם על המספרים הגדולים. עם המספרים הקטנים פחות או יותר הסתדרתי עד היום, אני מקבל משכורת כגימלאי, בגילי מקבלים גם קיצבה מהביטוח הלאומי, אחזקת הבית עולה כך וכך, הרכב, הארנונה, חשמל, החלפת המזגן, מועדון הכושר הסגור, רכישות קבועות, החלפת הסווטשירט שהזדקן בחנות באתר BIG תרופות קבועות, שיננית, הצינור שנרקב בכניסה, ועד בית, טסט בדצמבר פרחים, ספרים חדשים. אני יודע פחות או יותר כמה חסכתי, ואני מקווה שיהיה די לי לילדי ולנכדיי ושישאר גם קצת כסף לצדקה. אולי בכל זאת היא תציל ממוות.
אני יודע – אני מקרה קל. אני לא מובטל, אני בקצה השני של החיים, ובכל אופן, כשאני מתכונן לשנה הבאה שתבוא עלינו לטובה בראשית ינואר, אני רוצה לדעת גם את המספרים הגדולים – כלומר – איך ישפיע עלי מצב המדינה? כמה היא תבקש ממני? כמה חסר לה לחינוך, למטוסים החדשים, להתפלת מים ולבזבוז? אני זוכר היטב את הימים שלא היה: הטילו אז מלווה חובה או מס מיוחד, כשקלטנו עליה מרוסיה, כשצריך היה לשקם את הכלכלה אחרי אסון ארידור, ומלחמת יום הכיפורים. היו שרי אוצר שאמרו שאין להם, נלחמו על כל גרוש. הפעם אני לא יודע. אני לא יודע כי פשוט לא מספרים לי. מכל מיני עיתונאים אני למד שהנזק של הקורונה עד עכשיו מסתכם ב 150 מיליארד שקל. מה זה נזק של 150 מיליארד שקל? זה כסף שהדפסתם? אני זוכר שבשנה הקודמת היה גירעון של ארבעים מיליארד, כלומר אנחנו נכנסים לשנת 2021 עם איזה רבע טריליון שקל גרעון. ומה זה אומר? זה כסף שצריך להחזיר? למי? אומרים שהנזק הפעם גדול מכפי שהיה במלחמת יום הכיפורים. אז מיד הטילו מלווה חובה, המס היה בשמים, היו צריכים תותחים ותותחים קנו במקום גרביים.
ועכשיו? אי אפשר לדעת. לפי מה שקורה בחוץ אתה מבין שיש כנראה כסף – אין כביש בירושלים שלא פותחים אותו, יש טרקטורים חדשים, צהובים, ענקיים, שלא מפסיקים לנקר בסלעים. מי משלם את זה? ואיך? אסור לנו לדעת. מדי פעם זה נראה כאילו רק לראש הממשלה יש מפתח לקופה הסודית שגם הוא לא יודע כמה באמת יש בתוכה, ההוא מקבל כמה מליונים, קרן השפע נפתחת סוף סוף לישובים הערבים, כסף קטן מחולק בלי חשבון לאנשים, אתה רוצה שאנשים יגוועו ברעב?! ודאי שלא, אבל אני רוצה לדעת מה זה אומר לגבי, כמה תיקחו ממני בשנה הבאה מהפנסיה, מה יהיה אורך התור במרפאה, אבל את זה אסור לי לדעת. למה? כי אין תקציב. המדינה לא מגלה כמה היא צריכה בשנה הבאה ואיך היא תחזיר את הכסף שלוותה.
ולמה אין תקציב? ככה. אתה לא יכול לבקש מאח שכול ויתום עם שלושה כתבי אישום שדווקא בימים האלה יספר לך הכל. קצת נימוס.
שבת שלום