היפוך שולחנות

מפעם לפעם, ובעיקר כשמבול החקירות, ההדלפות, והפוסטים מציף את עמודי החדשות, והסכנה ליציבות השלטון מוחשית יותר מאי פעם בעבר – יש צורך בחשיבה חדשה, רעננה, כזאת שבבת אחת תשחרר את המדינה מהמצור הנפשי והמוסרי שבו היא נתונה, תסגור במכה את אלפי הפרשות, ותשלח את צמאי הדם לחפש את מזלם במקום אחר.
וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם בעתות מצוקה, אני מציע לך, אדוני ראש הממשלה, את מהלך הקסמים, חינם, כמו שאתה אוהב, על חשבון הבית. הטקטיקה המוצעת נקראת "היפוך השולחנות" שבה לא צריך לחזור ולומר כל הזמן "אין כלום כי לא היה כלום". להיפך. מה שאתה צריך לומר, הוא: באבו אבוה היה. אתם לא תאמינו מה שהלך כאן. מה שדרוקר והחברים שלו יודעים זה כלום לעומת מה שבאמת קרה, ומשום כך, ומפני שאתה חרד לגורל הארץ והעם, החלטת להיות עד מדינה.

תחשוב רגע: אתה זה המדינה והתואר 'עד מדינה' הוא שלך בטאבו. הגיע הזמן להחזיר לבעליו את מעמד 'עד המדינה' מכל מיני גנבונים דה-לה שמעטע שהורסים את המדינה. מה שאתה צריך לעשות, אדוני ראש הממשלה, הוא להתקשר לאביחי מנדלבליט ולרוני אלשיך ולסגור איתם עיסקה שבה אתה עד המדינה, ואז, אחד אחד, תסגיר את כולם. כשהשמועה שאתה הוא עד המדינה המרכזי תתפשט, יווצר לחץ עצום בבן גוריון של כל אלה שמנסים לברוח, והשדה ייסגר לתקופת מה. ואז -אתה תזמר וההדלפות יעופו: על כל שר ושרה שלך בנפרד, ועל כולם ביחד. מה שאתה יודע על הצוללות יחזיר את גנור לבית הסוהר לכל התקופה הראויה לו, יחד עם כל שנואי נפשך מהצבא. אתה תסגיר מנהלי חברות, ברוני תקשורת, נותני מתנות, מלקקי ישבנים, מנהלי חשבונות וגאונים פיננסים מטעם עצמם, כי רק אתה יודע למה השמפניה היתה צריכה להיות ורודה, והריפוד הרך במחלקה הראשונה – סגול. אתה לא תאמין: הארי הרו, שהיה מוכן להרוס לך את החיים כדי להציל את התחת שלו, ישלח לך מכתבי תחנונים מבית הסוהר, אבל אתה, עד שהוא לא יביא לך את הראש של בנט ושקד – אפילו לא תפתח את המעטפה. במכה אחת תשתחרר מעורכי הדין שהם גם קרובי משפחה שיושבים לך על הראש כבר שנים. אהוד ברק יהיה הכי פופולארי באגף שלו, ואפילו הבן שלך יצטרך להתחיל לעבוד כמו כולם.

תחשוב איזה שקט צפוי לך בבית! העדות שלך ישתיקו את האישה והילדים לתקופה ארוכה, ולא – אתה תדבר. אתה לא תאמין איך הם יפנקו אותך, תוכל לנמנם בין שתיים לארבע כמו שאתה אוהב, תכריז שעבודות השירות שקיבלת חופפות את העשר כראש הממשלה, ושברוכי יסביר למה. תזמין פיצה כל ערב ותלך לשלישי בשלייקס עם כל בני המחזור. אם כבר הולכים על יושר וניקיון אז עד הסוף.

הקריקטורה של ערן וולקובסקי, עיתון הארץ 4.8.17