הגיון פנימי

מפעם לפעם מישהו צריך להסביר לי את ההיגיון של מה שמתרחש סביבי. נכון, בתרבויות אחרות כבר מזמן הייתי בא בימים ואפשר היה להשתמש בנסיון החיים שלי לא רק כדי לספר על השלג האחרון או הלפני אחרון, אבל אני כאן, ואני מבין שלא הכל אני יודע, ושאני עדיין צריך ללמוד.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, ובעיקר בזמן האחרון, לחלק לא קטן מהשאלות שלי אין תשובה. הנה דוגמא: בשנת 1979, אחרי מאבק שנמשך 10 שנים, הצליח גוש אמונים והמתישבים שדבקו במקום, להקים באופן רשמי את הישוב שילה, במקום שבו על פי המסורת עמדה כנראה שילה העתיקה, משכנו של אוהל מועד אחרי כיבוש הארץ ולפני הקמת בית המקדש כפי שנאמר ביהושע פרק יח': ויקהלו כל עדת בני ישראל שילה וישכינו שם את אוהל מועד", קודש הקודשים ממש. ארבעים שנה אחר כך זהו ישוב פורח, ובו מוסדות חינוך, ענף תיירות, וגם איזור תעשייה ומסחר ובו מפעלי מתכת, בית בד הידוע בשם "משק אחיה", יקב אחד וגם מפעל לעיבוד עורות לתפילין, של האדון קרישבסקי. באיזור התעשייה עובדים פועלים פלסטיניים המגיעים במכוניותיהם מדי בוקר לעבודה, ומשום שהם לא מורשים לחנות בפתח המפעלים הוקצה להם בסמוך מגרש חנייה.

עד כאן הרקע. ביום שני השבוע, פינה הצבא מבנה בלתי חוקי שהוקם בסמוך לשילה. לא עברו שעתיים ויחידת הנקם המקומית יצאה לכלות את זעמה במי שלא היו כלל צד בעניין וכלל לא יכלו להתגונן: הפועלים הפלסטינים, אלה שעובדים במפעלים במקום, במפעלי המתכת ואולי גם בבית הבד, והם אלה שבנו ובונים את בתי הישוב. על פי הסרטון ששידר כרמל דנגור בכאן 11 חבורת הפורעים הסתערה על המכוניות של הפועלים, ריסקה את החלונות וניקבה את הצמיגים. למה? זהו, יש דברים שאני לא מבין ולא יכול להסביר, הרי אלה האנשים שמחזיקים את איזור התעשייה, בלעדיהם המפעלים לא יעבדו, ואיך ישלמו עכשיו עבור תוצאות הרשעות הזאת? לא יודע. בצר לי פניתי למקורות ושם קראתי גם את סיפור חורבנה של שילה המקראית, אבל גם שם לא מצאתי הסבר. בצר לי פניתי למערכת הפוליטית שעסוקה עכשיו במאבק על השליטה בחברה הישראלית וגם ממנה לא שמעתי דבר: לא מנתניהו, לא מבנט, מסער אפילו לא מסמוטריץ' ובן גביר. וכך נותרתי עם אי הידיעה וכעס גדול על האכזריות המטומטמת של צעירי שילה, ואיזה מזל שאני לא יורד כעת לכפר הסמוך כדי לפרוק שם את זעמי עליהם. הרי זאת השיטה עכשיו.

שבת שלום.

צילום: מתוך הסרטון שהעלתה כרמל דנגור בטוויטר ובכאן 11 https://twitter.com/carmeld…/status/1361608243991183362