הגדר

מפעם לפעם ובמיוחד היום, אני חושב על נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. בדרך כלל השכלתי על נשיא ארצות הברית מקורה בראיונות הבלעדיים שמקיים איתו מעת לעת עורך 'ישראל היום' מר בועז ביסמוט, אלא שהיום התחוללו שני אירועים שעיצבו מחדש את עמדתי כלפי הנשיא ותקופת כהונתו.

 

וכפי שקורה מפעם לפעם החדשות העיקריות בעניין הגיעו מעבר לים: ג'ון בולטון, יועצו לשעבר של הנשיא האמריקני, ותומך נלהב שלו, פרסם ספר שתמציתו, כפי שפורסמה, עומדת בסתירה לכל מה שרצינו לחשוב על דונלד טראמפ. הנשיא, אומר מר בולטון, לא ראוי לתפקידו. בולטון סבור שבעצם מדובר באידיוט לא שימושי, שנכשל בכל מה שרק נגע בו: הוא נכשל במאבק שלו עם סין, פוטין מנגן עליו כמו על כינור, והוא תומך סידרתי בדיקטטורים, כולל במחנות החינוך מחדש שמפעילה סין, האויבת המוצהרת שלו, כנגד אזרחיה. שר החוץ פומפאו חושב, כך לפי בולטון,  שטראמפ הוא bullshitter  או חרטטן בעברית, עד שתיקנו אותו הוא חשב שפינלנד היא חלק מרוסיה, והוא שקל לפלוש לוונצואלה המתמוטטת כי זה פשוט דבר מגניב. למקרא הדברים לא יכולתי שלא לחשוב על הבעיה האיראנית שנראית היום מאיימת יותר מכפי שהיתה לפני שלוש שנים, על תכנית השלום הידועה בשם 'תוכנית המאה' שהוכנה, כך חושב נתניהו לפי בולטון, על ידי חובבן  שהוא גם חתנו של הנשיא, והוא סיבך שלא לצורך את ישראל ואת שאר מדינות האזור. אם תוסיפו לכל זה את הטיפול הכושל במגיפה, והליכה על סף תהום של מלחמת אזרחים בארה"ב, הרי שהכהונה של מי שמוחזק כאן כאלוהים, מסתמנת כשבר גדול. גם שם, גם פה.

 

האירוע השני שקשור ביחסיי עם ארצות הברית, התחולל בהמשך הרחוב שבו אני גר, שם נמצאת שגרירות ארצות הברית בישראל. הבוקר השלימו את בניית חומת הבטון המזעזעת סביבה, כדי להגן על השגרירות הבנויה ממילא כמקלט אטומי, מול האיום של תושביה האוהדים מאד של שכונת ארנונה. במשך חודשים ניסו תושבי הרחוב התמימים לעצור את הבנייה המפלצתית, ואף הציעו אלטרנטיבות ידידותיות יותר: מרים שמרת, השגרירה שלנו לשעבר בפינלנד שלחה מכתבים מנומסים לכל העולם, ואיתה חתמו גם יעקב המהנדס הפנסיונר, רלי שעובדת בבנק, אידה ושבתאי שגרים במספר שמונה, פרנסין, הפרופסורית מבר אילן ממספר שש, וגם אבי העורך דין ואשתו המדענית אידה. ההתלהבות הישראלית והפרנויה האמריקנית רמסו את ההיגיון של השכנים, החומה הושלמה, והתוצאה היחידה היא, שגם ביום בהיר אי אפשר לראות יותר מהרחוב את ים המלח והמדבר. עוד חומה מיותרת מפלחת את העיר, מצבה לקלות הדעת שתישאר כאן לנצח.

שבת שלום.