האחראים

מפעם לפעם אני חושב על השינויים הגדולים שקורים בצבא: מי חשב שיום אחד יהיו כאן טייסות, נשים שטסות בשמונה ג'י, מפקדות על טייסות שמשננות את המפות לתקיפה הסודית ההיא. והחיילות הלוחמות בחיל הרגלים בגבול הדרומי, והלוחמות בחיל השריון – להיכנס לטנק לוהט במדבר עם שני בחורים, לגרז בלילות, לירות וגם לפגוע. אי אפשר היה להתעלם מהוויכוח הציבורי סביב העניין – הרבנים אמרו בלהט שזה סוף הדת, הנערות התמימות והזכות האלה יופקרו ויתפכרו, אבל הנשים הצעירות התעקשו, הן הרי כאן כדי להושיע את עם ישראל וזה יהיה גם בשריון. בכל מקום.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם בעקבות סיפור האימה מכלא גלבוע, ניסיתי לבדוק אם אי פעם היה ויכוח ציבורי האם לאפשר לחיילות צעירות להיות גם סוהרות בבתי הכלא הצבאיים. התשובה היא שלא היה ויכוח כזה, זה התחיל ככה, בסודי סודות, העברת חיילות בשירות חובה לשירות בתי הסוהר כדי לעבוד בבתי כלא של רוצחים פסיכופתיים שלא עושים חשבון לאיש. ואם הנערות האומללות האלה כבר בשטח אפשר להפעיל אותן כאוספות מודיעין ממחבל שפוט, כך הן יושיעו את עם ישראל, כשיושלכו  כפיתיון בלועו של האסיר?

 

ככל שהסיפור מתבהר שר הביטחון אומר בצורה אחראית ומגושמת שצריך לבדוק והדובר מודיע שהמחבל האנס יועמד לדין. העניין הוא שלא את האסיר צריך לשפוט: צריך ללכת ולברר איפה היתה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יש דבר כזה) שכל תפקידה הוא להגן על הנשים בצבא לדאוג למקצועיות שלהן ולביטחונן. איפה היתה ראש אכ"א? כן, אישה שרתה בתפקיד הזה. הן הסכימו שחיילות יהיו סוהרות בבתי כלא של מחבלים?! רק כי היה חוסר בכוח אדם בשירות בתי הסוהר? על זה צריך להכניס חיילות לכלא?

אף רב לא הקדיש את דרשתו השבועית ויצא נגד התופעה, ובחוגי העיתונאים אף אחד לא שמע על העניין, משום שהנשים הצעירות שנשלחו לבתי הסוהר לא ויתרו על שירות ב 8200. הן לא מהמגזר. הן באות מהחלקים החלשים והחדשים של החברה, נשים שמתמודדות עם הישראליות שלהן, ובדרך אל מעמד הגיבורה הן גם נאנסות על ידי המפקדים והמפקדות שהשאירו אותן בכלוב והלכו הביתה. מגוחך לשמוע כעת ששר הביטחון וראש הממשלה ממהרים לבית הסוהר בניסיון לכבות את האש, לראות במו עיניהם כי בלי לראות אי אפשר פשוט להאמין. רק אל תגידו לנו שהמחבל הנבל אשם. האחראים והאחראיות נמצאים בקריה בתל אביב.  אנחנו לא עד כדי כך מטומטמים.

בתמונה: חיילות בכניסה לבית הכלא "עופר" שמצפון לירושלים. מתוך סרט שגל"צ העלה ליוטיוב.