דלתות מסתובבות

מפעם לפעם, ובעיקר בשבועות שבהם כל הדברים שלא מתקבלים על הדעת קורים ואין לי שום יכולת לעצור אותם, אני משחק עם עצמי בדלתות מסתובבות, כמו בסרט ההוא. אני נכנס לדלת שוב ב 2017 ועוצר אותה בכיוון אחר מכפי שהיא נעצרה באמת. מה היה קורה אז? איך החיים היו מתפתחים?
 
 
במשחק הזה, בניגוד לכל מה שנמצא בחקירות המשטרה ומה שחשפו העיתונאים, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט שלא להעמיד את נתניהו למשפט. בקולו החרוך והמאומץ הוא הסביר שהליך משפטי שאין לו סוף עלול לסכן את הדמוקרטיה ולהביא לתוצאות מי ישורן. הוא קרא את שלל הספרים שנכתבו על נתניהו הוא עבד איתו בצמוד והוא מכיר היטב את המשפחה, ולכן הוא חש שבמלחמה הזאת, אם תיפתח, נתניהו עלול לנצח וספק אם ישראל תוכל לעמוד בכך. גם בתסריט הזה היו הפגנות ועתירות לבג"צ שממרום מעמדו ההוא היה שלח את העותרים הביתה וגמרנו. ארבע שנים אחר כך, ערב חג החנוכה תשפ"ג בראיון מלטף אצל דרוקר, מנדלבליט פירט את כל הדברים שהוא מנע.
 
"בזה שלא הגשתי כתב אישום חסכתי למדינת ישראל ארבע מערכות בחירות שעלו לבד כ 10 מיליארד שקלים. חסכתי את השוחד שבין הבחירות, תוסיפו עוד כמה מיליארדים. חסכתי את חיסול מערכת המשפט: אתם לא מבינים לאן הקליינט הזה היה לוקח את המלחמה הפרטית שלו. מנעתי קרע בעם שזקוק מאד לאחדות. חסכתי עשרות מיליארדים מתקציב המדינה שהיו מיועדים לאחזקת המערכת הפוליטית שלו, האצתי את תהליך היציאה לעבודה ולימודי הליבה של החרדים ואת התוצאות אתם כבר רואים בתל"ג, בירידה במספר הילדים למשפחה ובדיון אמיתי בעתיד הכלכלי של המשק. אני מעריך גם שבהחלטתי גרמתי לדיון רציני בעתיד היחסים בין ישראל לפלסטין, שעלתה גם היא על מסלול של צמיחה והפסקת ההשתוללות של ההתנחלויות הבלתי חוקיות. אף בן אדם אחראי לא היה מייצר בדעה צלולה מפולת שלג בלתי נשלטת כפי שאני מתאר".
 
"חסכתי גם", הוא הוסיף בחיוך, "את חזרתו של אריה דרעי לצמרת החיים הציבוריים בישראל ותהא זאת תרומתי לשוחרי הצדק הטהור. לדעתי גרמתי גם לכך שגורמים מפוקפקים כמו יורשי הרב כהנא לא ייכנסו יום אחד לממשלה. כצ'ופר", הוא הוסיף בהומור מפתיע, "אני חושב שהצלתי גם את העיתונות החופשית".
 
 
אי אפשר לחזור לאחור, אבל המחשבה הזאת עולה בעיקר כשאתה מבין שממילא לא יהיה משפט, והתוצאות של המהלך כולו נחתמות כעת בספר החוקים של מדינת ישראל שנת 2023.
 
חג חנוכה שמח, וגם חג מולד מאושר. שתהיה שנת שלום.