בררנות שגרתית

מפעם לפעם מפעם לפעם ובעיקר בסופו של ינואר השחור צריך לומר כמה מלים על אכיפה, כלומר על נסיונה של המשטרה לכפות ציות לחוקי המדינה ולכלליה. בלי אכיפה, תחושת הכאוס והמוות המתקרב משתלטים עליך: נהג שעובר באור אדום, סכסוך שכנים באש חיה, וחולה קורונה שמצטופף בהלווית אלפים. בדרך כלל זה נגמר בתור שקית לבנה של גופות. לכן המציאו את המשטרה, כדי שתשמור על בטחון אזרחיה.
כל אזרחיה ותושביה.
וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, אכיפה לא עומדת לבד. בדרך כלל היא בררנית, זאת האפליה המכובסת של העברית החדשה. מי שנתפס, מציץ מעבר לכתף ושואל ומה איתו או איתה? וכל ילד מבין שבאכיפה בררנית ייפרע עם, שגם כך עצביו רופפים, והוא מאבד את אמונו בכל, ויעשה מה בראש שלו ושימותו כולם. והם מתים. למרות הסגר.
כך קרה השבוע כשקבוצה אוכפים ממושטרת עצרה בשעה שש בבוקר אוטובוס מלא נוסעים ליד צומת בן שמן לבדיקה כפולה: גם לקורונה וגם לבטיחות. באוטובוס היו 29 נוסעים, 23 מהם ערבים פלסטינאים שלכולם יש רישיון עבודה, ושישה יהודים. הם מיהרו עם שחר בקו 111 להגיע לעבודתם במרחבי הבטון של תל אביב. כולם ישבו כשפניהם מכוסות כנדרש, ולכן השוטרים האוכפים בדקו מי מהנוסעים באוטובוס חגור ומי לא.
חגורות באוטובוס?
כל מי שנוסע באוטובוס יודע שרוב הנוסעים לא נחגרים, אבל השוטרים עברו מנוסע ערבי אחד לשני וקנסו אותם ב 250 שקלים על המקום. איך הם זיהו את הערבים זו שאלה אחרת, אך פשר המעשה היה ברור לנוסעים ולנהג שאמר ש "משטרת ישראל מתעללת בפועלים, כמו חיות הם מתנהלים איתם. אלה בני אדם שהולכים להתפרנס". השוטרים אמרו לו יאללה יאללה תיסע, או שתחטוף גם אתה. נוסעת יהודייה שלא הזדהתה חלילה בשמה אמרה ש "אף אחד מהנוסעים בכלל לא היה עם חגורה. השוטר אפילו לא הסתכל עלינו היהודים. לא העזתי לפתוח את הפה. היה ברור שזה מכוון, מפורש, גועלי וממניע גזעני, זה היה שקוף". משטרת ישראל ביררה את הבררנות הבוטה וטענה שהדו"חות נרשמו לכל מי שעבר עבירה ללא קשר למוצאו.
הסיפור הזה של ניר חסון ויהושוע בריינר התפרסם בעיתון 'הארץ', עיתון בררני כשלעצמו, כזה שמשתמש במילה אפרטהייד גם כשהשוטרים רק מנסים להתאים עצמם לרוח המפקדים והדרג הפוליטי שדווקא נשבעו לאחרונה שאכיפה בררנית נגד ערבים היא משהו מהעבר. עכשיו כולנו אחים, אפילו ראש הממשלה אמר, ודאג לאיחוד כמעט כפוי בין אנשי הבית היהודי עם תלמידיו של כהנא. בכל אופן, בעוד חודש ומשהו יש בחירות, וכולנו אחים.
שבת שלום.
בצילום: קו 111 ממודיעין לתל אביב. בדיקה שגרתית.