בלתי מעורבים

מפעם לפעם נזרקת אצלנו
כת. מה שעלה ממנה הוא שיש טייסים שהתבקשו להפציץ בית זה או אחר, אבל לפני שהטילו את הפצצות שאלו קודם לכן אם האיזור נקי מאזרחים ואין חשש לפגיעה בבלתי מעורבים. זאת שאלה שכל טייס צריך לשאול את עצמו ואת אלה ששלחו אותו. השאלה הזאת, אם הוקלטה, היא אות כבוד לצה"ל ולחיל האוויר שגם במלחמה שנכפתה עלינו והמבוי הסתום שבו היא מדשדשת יש מי שעדיין שואל ולא נכנע לטרור של הגברת סטרוק וחבריה.
 הערה לאוויר שמעוררת אחריה צונאמי מהסוג ההרסני שמתרסק מעת לעת על חופי יפן. במערכת פוליטית ותקשורתית מוטרפת כמו שלנו לכל הערה ומצמוץ בערוץ המסורת או להודעה בווטסאפ יש פוטנציאל השמדה דומה.

גם השבוע היתה הערה כזאת: השרה אורית סטרוק שאלה בישיבת הממשלה את נציג הרמטכ"ל האם נכון הדבר שיש טייסים שלא מסייעים לכוחות הקרקע מסיבות מצפוניות? זהו – רעידת אדמה ומיד אחריה עלה הצונאמי. נציג הרמטכ"ל האלוף טולדאנו הסתער על השרה ואמר שזאת שאלה נוראית. למה נוראית? משום שהשואלת לא שאלה את השאלה כדי לתמוך חלילה בטייסים אלא כדי להכתים אותם בדמם של החיילים שלהם הם לא סייעו על הקרקע.
מובן שהדברים פורסמו ומיד התחילה מלחמה וחלוקת ציונים בכל הערוצים. גם חבריי הטייסים הקשישים הביעו שאט נפש – וחבל, מפני שהשאלה הזאת, חרף הכוונה הברו
רה לקלל, יצאה מבר
בימים שבהם האורות נדלקים בבית הדין הבינלאומי בהאג ראוי אולי לשלוח לשם את הגברת סטרוק כדי שתוכיח באמצעות הקלטותיה שלפחות השתדלנו ובכך תאזן במשהו את ההתלהמות של חבריה שגוררים אותנו לשם. בהזדמנות זאת היא גם יכולה לטעון שהשבוע בית המשפט העליון בישראל שמר על כוחו וחיסל יוזמה שהיא היתה תומכת נלהבת שלה – לסגור את המועדון ואת הדמוקרטיה, ולכן בית המשפט הזה יכול לעסוק גם בהפרות של זכויות אדם ואין צורך בהתערבות חיצונית.
כדאי לזכור: פגיעה בבלתי מעורבים זאת לא שאלה מצפונית פרטית אלא ערך כללי, וטוב שהטייסים שמהרגע הראשון התיצבו לכל משימה מובילים גם את השאלה המתבקשת לגמרי: האם יש שם חפים מפשע? זה אולי נוגד את כוונתה של הגברת סטרוק שהיתה רוצה למחוק לשטח ולדלל את אוכלוסיית עזה ברוחו של ראש המפלגה שלה, אבל לנו כאזרחים טוב לדעת שיש מי ששואל שאלות. זה אולי קרב מאסף של הרעיון שהרג ילדים הוא דבר ארור בכל צד, אבל צריך לשאול ולפקפק עד לרגע האחרון.
הצילום: מתוך האתר של זמן ישראל ללא קרדיט.