בזכות הפיצול

מפעם לפעם ובעיקר בשבועות כמו זה שעבר עלינו, אני מרגיש שהגוף והנפש לא עומדים יותר במעמסה. הקמת ממשלת המלא-מלא גורמת לי ואף לרבים שמלכתחילה הם מלא-מלא, לחששות רבים חוסר תיאבון ושינה טרופה. גם נסיונות הבריחה למחוזות הכדורגל על מלא-מלא לא מועילים, ניסיתי, כל ערב כמעט, ולכן הזמנתי תור לקופת חולים. הרופא קיבל אותי במאור פנים ואחרי שבדק ומישש, הפעיל את המחשב ועיין בהיסטוריה הרפואית המורכבת שלי ואמר: אתה לוקח על עצמך יותר מדי. אתה לא יכול להמשיך ולשאת בעומסים האלה עם לב אחד ומוח אחד. אם אתה רוצה בריאות על מלא אתה מוכרח לפצל.
 
 
כאן הפסקתי לכפתר את החולצה והמכנסיים, התבוננתי בו וצחקתי במבוכה, אתה בסדר דוקטור? מה זאת אומרת לפצל? אך הוא לא נבהל ואמר בסבלנות: אני מזהה אצלך אנמיה, אתה חיוור, יש רעידות קלות בידיים, הגוף שלך מתמרד. מה אתה מציע? שאלתי, והוא אמר שראשית לכל חייבים לטפל בדם. אי אפשר לטפל בו כמיקשה אחת. חייבים להפריד בין הטיפול בכדוריות הלבנות לבין הטיפול בכדוריות האדומות. התערובת הבלתי פוסקת בין הלבנות לאדומות מחלישה אותך. ננסה הפרדה לכמה חודשים ואתה תראה: זה עובד. איך עובד? שאלתי, והוא אמר – אתה לא מעודכן. פיצול זאת המילה האחרונה. אתה גם לא יכול לצפות ממוח אחד לשאת לבדו בכל עומס התנועה ולכן אני ממליץ על הפרדה בין הידיים לבין הרגליים. תן לידיים להתנהל בנפרד, והעמד בראשן את אחת מחוליות הצוואר, ואותו דבר תעשה עם הרגליים, ובכדי שהגוף לא ישקע בניוון כל כמה חודשים תחליף ביניהם את התפקידים: בהתחלה תלך על הרגליים ואחרי כמה חודשים על הידיים וחוזר חלילה.
 
 
אחרי העצות החכמות האלה הוא עבר לנושא הנפש. אתה יותר מדי ביקורתי. הוא אמר. זה אוכל אותך. צא לחופשה, לך להרי השומרון היפים, יש שם צימרים נהדרים ואף אוויר צלול, ותספוג מעט אווירה חיובית ונטולת ספקות. תפסיק לקרוא את עיתון 'הארץ', גם לא באינטרנט, ודי מהר תגלה כמה התלם רחב ושההליכה בו קלה. הצעידה בשוליים תובענית, מבזבזת אנרגיה. היום אתה יכול אפילו להפקיד את המחשבה בידי גוף חיצוני, לכל הערוצים יש אפליקציות כאלה. רק כך תוכל להיות אליעזר על מלא. ההפרדה והפיצול הם מקור לכוח, אמר, ולכן – תחייך, תסגור את המכנסיים, אתה בדרך הנכונה. אם זה לא מסתדר מיד קח לך את הזמן, הידיים והרגליים יסתדרו, אבל הכי חשוב זה הלב והמוח: תפעיל מה שפחות ותגלה איזה חיים ארוכים ונהדרים יהיו לך.
 
 
זה היה ביום שישי ולכן, כנהוג בירושלים, הוא הוסיף – שתהיה שבת שלום.
 
גם לכם.