בולענים

מפעם לפעם האירועים מצטלבים: קחו למשל את האסון הנורא במירון בל"ג בעומר לפני שנה, ומולו עתידה של בית"ר ירושלים בליגת העל בשנה הקרובה.
 
 
מה הקשר?
 
 
ועדת החקירה של האסון במירון בודקת איך לפתע נפער בולען מתחת למים הרגועים של הבריכה שבה אנו משתכשכים. עדות אחר עדות הוועדה חושפת שהמשטרה היתה יכולה לצייץ עד מוחרתיים שאסור לעלות לקבר הרשב"י במספרים כאלה, יש מגיפה, זה יותר מדי אנשים; המהנדסים יכלו לתלוש את שערות ראשיהם למראה הטריבונות שחוברו במהדק משרדי ונייר דבק. אלא שאז באו שר הפנים ושר המשטרה וראש הממשלה והצטלמו מול הבלגן הזה כמו הרצל על המרפסת בבאזל, ואמרו – יאללה, יאללה, בואו בהמוניכם למירון ואל תשכחו מי אישר את האירוע למרות הכל. אחרי האסון שבו נספו ארבעים וחמישה בני אדם, אותם אנשים אומרים עכשיו לא ידעתי לא שמעתי. הוועדה תנסה ללכת עד הסוף ולהטיל עליהם את האחריות לאסון אבל כל אחד מבין שההחלטות יוקפאו תחת איזה חוק צרפתי, הונגרי או נורבגי, ונמשיך הלאה.
 
 
 
וזה מוביל לבית"ר ירושלים, קבוצה עתירת השיגים ואוהדים שבעשרים-שלושים השנים האחרונות מתנהל כעסק של העולם התחתון עם נגיעה מאיימת של טרור בנוסח לה פמיליה, או כמו אסיפה של מועמדים לרשימת הליכוד בבחירות הקרובות: תערובת של אלימות, נוציא להורג את שופטי בית המשפט, עם חשדות רציניים בפלילים של בעלי הקבוצה. וזה לא שאין מנגנוני בקרה: יש ועדה של ההתאחדות לכדורגל, יש אפילו בית דין שבסך הכל מבקשים להבטיח לפני שהליגה נפתחת שלפעילות הקבוצות יהיה גיבוי כספי – משכורות לשחקנים, כסף לשוטרים וכו' ושמנהליה יהיו נקיי כפיים. תאריך היעד להשלמת התהליך עבר מזמן, אבל בית"ר לא עמדה בו: יש קושי מסוים להעביר את הקבוצה מידיו של חשוד בסחר בבני אדם, שידול לזנות והונאה כספית גדולה, שדורש עוד כסף אחרי שהונה את כולם, כדי להעביר את הקבוצה לידיו של מי שהוא בכלל בעלים של קבוצה אחרת ורוצה שעיריית ירושלים תיתן לו ערבות לכסף שישקיע בקבוצה.
 
 
בינתיים העירייה והמשטרה עומדות בפרץ, אבל זה זמני, כי אף אחד לא באמת מתכוון להרחיק את בית"ר מהליגה. למי יש אומץ לגעת בבית"ר בימים כאלה? הרחקה זה עוד כמה אלפי קולות לבן גביר, ואמירה ברורה לתומכי הליכוד שהם מופלים, שוב דפקו אותם, והפסד כספי לכל הקבוצות האחרות בליגה. לכן עכשיו מדברים על כך שבית"ר תשתתף במשחקי גביע הטוטו הקודמים לליגה בלי כל האישורים, לכאורה רק כדי להריץ את הקבוצה. כל ילד יודע שברגע שהשחקנים יעלו למגרש הם לא ירדו ממנו.
 
 
מי צריך מנגנוני בקרה ובתי משפט כשממילא כולם הולכים להתבטל אחרי הבחירות? שום ועדת חקירה לא תקום כדי לחקור את הבולען של בית"ר, וברצף האירועים בשבועות האחרונים השאלה היא אולי כולנו יושבים מעל איזה בולען שייבקע פתאום תחתינו באמצע המסיבה? אני אפילו לא רוצה לחשוב על זה.
 
 
הצילום: הבולען במירון. צילום מתוך הטוויטר של כאן 11