אשמנו.

מפעם לפעם – השבוע האחרון לפני ראש השנה. שירת הסליחות עולה, המתח באוויר, תוך שבועיים נעבור ככבשים לפני היושב במרומים, ביקורת שנתית, פרטית וציבורית. התוצאות עלולות להיות לא נעימות, שנאמר – מי בקיצו ומי לא בקיצו. סלח לנו מחל לנו רחם עלינו.

וכפי שקורה יותר ויותר בזמן האחרון השאלה שעולה מקריאה בתפילה היא מה פירוש לשון הרבים בה. רחם עלינו?! מה זאת אומרת עלינו? אנחנו עשינו משהו רע?! אני רואה שכתוב כאן "על חטא שחטאנו לפניך בדעת ובמרמה". אנחנו חטאנו במרמה?! אתה שומע מה שאתה אומר? זה הם שחטאו! הבטיחו ימין ועשו שמאל ולא סתם אלא עם ערבים. זה החטא הגדול. תבין, אלוהים, עם כל הכבוד השנה היום הקובע הוא לא י' בתשרי אלא ז' בחשוון הידוע גם כ- 1 בנובמבר. לא סתם בחרנו בתאריך הזה.

ומהצד השני אומרים: מרמה?! אנחנו?!  זה הם! אלופי הפייק ניוז. השאירו כלכלה שבורה, בלי תקציב, אנחנו משקמים והם משקרים. אנחנו מטפלים בחינוך והם מחסלים את לימודי הליבה. יש לך סעיף מיוחד לטופלי שקר. ראינו. לא סתם הבחירות בז' בחשוון. חכו חכו.

הלאה: כתוב כאן "על חטא שחטאנו לפניך בחוזק יד". אנחנו בחוזק יד?! אנחנו?! הרחיקו ראש ממשלה בכוח, והם רוצים שנתנצל עכשיו?! בחיים לא. ומאידך: חוזק יד? אנחנו?! כשכל מועמד לחברות בלה-פמיליה יכול להוריד לנו כאפה ברחוב מבלי שמישהו מהמשטרה ישים עליו יד, אנחנו עוד צריכים להתנצל?! לא סתם הבחירות בז' בחשוון.

כתוב כאן: על חטא שחטאנו לפניך בלשון הרע .אנחנו לשון הרע?! הם, האנשים שמפיצים דיבתו של ראש ממשלה מצליח שאין כמוהו בכל העולם, טוענים שלשון הרע זה גם אנחנו. אז זהו, שלא. מחכים לזין בחשוון. ומן העבר השני: אנחנו לשון הרע?! קראתם את השופרות בזמן האחרון?! שברים, תרועה ותקיעה גדולה הם יקבלו ב ז' בחשוון. הם שוטפים את המוח ואנחנו נבקש סליחה?! שיבקשו הם!

וכך הלאה עד שנגיע לתפילת אבינו מלכנו. ברצינות אלוהים:  חננו ועננו כי אין בנו מעשים?! בנו יש מעשים? תן לנו דחייה עד לז' בחשוון, ואנחנו כבר נביא להם את העונש. ומהצד השני אומרים: תראה אלוהים או תראי אלוהימה. תנוח/ תנוחי  איזה חודש ותתארגן / תתארגני. אנחנו בטוחים שגם את / אתה התעייפת/ התעייפת מאיתנו. עשה/עשי עימנו צדקה וחסד והושיענו. לשון הרבים שלוקחת אחריות על הכל לא קיימת יותר. רָשַׁעְנוּ. שִׁחַתְנוּ. תִּעְתָּעְנוּ? זה הכל הם, חמש מערכות בחירות ועדיין לא קלטתם את זה. הזמנים השתנו.