אזיקים

מפעם לפעם ובעיקר כשחרדת הקורונה מתאדה בשמש האביב שמזמזמת כבר קיץ, האופטימיות מתגברת, הנה, עמדנו בזה, מול ההפחדות, הבהלה, האגירה, ההסתגרות, ליל הסדר, המחסומים, הדממה, סוף העולם, והנה – לא סוף ואולי התחלה, ביום רביעי לקראת השרב הראשון ישביעו ממשלה, רחבה ועצומה מלוא כל הארץ כבודה, ושוב נהיה עם אחד ויהיו איחוד והסכמה, ונאמר כולנו רק אמן והללויה.

אך כפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, בדיוק כשתכננתי לנסוע לים בפעם הראשונה, פתאום ראיתי בפייסבוק את אסף אגמון מחובר באזיקים למחסום בכניסה לבית ראש הממשלה בבלפור. זאת לא היתה הפתעה – בשיחות הארוכות שניהלנו בשנים האחרונות ראיתי איך זה משתלט עליו, אתה לא מבין, יערי, זה הסוף, אם איש עם שלושה תיקים על שוחד והפרת אמונים יעמוד בראש הממשלה, זאת פשיטת רגל שלא נקום ממנה. אני הולך להילחם על זה הוא אמר, ואני האמנתי לו כי את אסף הכרתי כשהיינו בקורס טייס, הוא הגיע אלינו אחרי שלחם במלחמת ששת הימים, היה מהמצטיינים בקורס ולכן הועבר מיד למטוסי הסקייהוק החדישים באמצע מלחמת ההתשה, אחר כך נפצע קשה מאד, וכשהשתקם עבר לטוס במטוסי הרקולס, השתתף בכל פעולה אפשרית קיבל צל"שים על אומץ לב ותושיה, ושירת את המדינה בכל מאודו עד לפרישתו הסופית. בניגוד לחבריו הטייסים הוא לא נבהל מפוליטיקה, זאת שמתחילה בפגישות אינסופיות לגיוס תומכים חדשים למפלגת העבודה, וככל שהבית הפוליטי הלך ונעלם הוא נדחק ליוזמות אחרות, הוא צבע שלטים ויצא לכבישים, מה יהיה הוא זעק, מה יהיה עם הערכים? ואחרי ששמע ש 11 שופטים החליטו פה אחד לא להתערב, יעשו הפוליטיקאים מה שהם רוצים עם המדינה, הוא עלה לירושלים ואסר עצמו לשער שכל העולם יידע: הוא לא נכנע, הוא לא כועס על בית המשפט שהבין ושתק, ואז החזיר את הכדור המוסרי למגרש הפוליטי, לגנץ, לנתניהו לאשכנזי ולכל השאר. הוא היה בטוח שאת הלילה יעשה בבית המעצר אבל גם זה לא הלך, השומרים הניחו לחבורה המדוללת של לוחמי עבר כולם מקבוצת הסיכון הראשונה, לכלות את כוחם בזעקות ואז עזרו להם להתפנות ולנסוע הביתה בביטחה. הכנסת אישרה אתמול את מגילת היסוד החדשה של מדינת ישראל, הוא אמר לי בטלפון תוך כדי הנסיעה, זאת שלמשקל המוסרי אין בה כל ערך. ואני אלחם, אמר עד נשימתי האחרונה.

מפעם לפעם אני רואה את בני דורי המותשים חולפים בתמונה על המסך, מזדקנים לאיטם, הקול כבר ניחר, ואני מאמין גם לאהבת הארץ שלהם, וגם לאהבת האדם.

שבת שלום.

בתמונה: אסף אגמון בהפגנה

‏יום שישי 08 מאי 2020