27.1.17

מפעם לפעם, ובעיקר בימים שבהם אנשים רבי כוח וקול מהדהד מעצבים מחדש את התודעה שלי, אני מנסה להיאחז בעובדות ובכמה ערכים שחוקים, כדי שלא להיסחף בשיטפון העובדות האלטרנטיביות אל ים האמת החדשה.
וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם בזמן האחרון, המציאות מספקת לי שפע דוגמאות למצבי החדש: בוקר אחד לפני שבועיים, שמעתי בתדהמה כי בזמן שישנתי מחבל של דאעש רצח שוטר שעסק באכיפת החוק, ואנשי המשטרה האמיצים הצליחו להרוג את אותו מחבל. ההכרזות האלה הדהדו בכל מהדורת החדשות, שר המשטרה דיבר בזעם ואני הצטערתי מאד על השוטר, ארז לוי, שנרצח. רק לקראת הצהרים חשבתי גם מה יעלה בגורלם של עשרות הילדים שאת הרס ביתם איבטחו השוטרים באישון לילה, ולאן יפנו כשיתבגרו, אבל זה היה שריד להרהור מיושן שהולך ונעלם. 12 שעות אחרי ששכשכתי בים האמת הגועש של שר המשטרה, נחשפתי לעובדות אחרות לגמרי על מה שקרה: יעקוב אבו אל-קיעאן, מהנדס מחשבים ואב לשלושה עשר ילדים, העמיס את דברי הערך מביתו על הג'יפ החדש שלו, ולפני שנסע הוא אמר שמוטב שיהרסו את הבית ובלבד שאיש לא ייפגע. בשעה שניסה להתרחק משם, שוטרים עם יד קלה על ההדק ירו בו, המכונית האיצה ודרסה למוות את השוטר ארז לוי, ויעקוב אבו אל-קיעאן דימם במכונית עוד עשרים דקות מבלי שאיש ניגש אליו, עד שמת. אז מה האמת? בעידן החדש האמת היא של מי שצועק יותר חזק, והשליטה באמת חיונית לתחושת הצדק, שמאפשרת לאנשים להמשיך וללכת בתלם שחרש עבורם שר המשטרה. כדי שזה יקרה צריך להשתלט על כל הרמקולים, ובסיוע הפחדות ודיעות קדומות לבצר את מחנה האמת, תוך שלילת הלגיטימיות של כל אמת אחרת. איך מעדיפים אמת אחת על אמת אחרת? שוללים את המקור. את האמת האחרת על האסון של יעקוב אבו אל-קיעאן קראתי באתר של עיתון 'הארץ', בכתבה של גדעון לוי ואלכס ליבק, וזה אתר שבו אני קורא מאז שהבנתי שהוא לא שייך לבורסת האמת שמנהלים ראש הממשלה ועורך ידיעות אחרונות. את זה יודע גם שר המשטרה ולכן, בכל הערה וצפצוף שלו נאמר ש 'הארץ' הוא סניף של דאעש, לוי וליבק שמאלנים, ויש רק אמת אחת: שלו ושל קול אדוניו. מה המסקנה: בכל בוקר כשקמים צריך לנקות את הפילטרים, לא לשכוח לשאול את השאלות גם כשהן מציקות בבלוטות הצדק הפנימיות שעדיין פועלות,
ולדעת שיעקוב אל אבו אל קיראן וארז לוי הם קורבנות תמימים שלא באמת מעניינים את שר המשטרה שרק רוצה להחליף את היד שמחזיקה ברצועה הקשורה לצווארו, ולשלוט באמת עד הסוף.
שבת שלום.
‏יום שישי 27 ינואר 2017