10.2.17

מפעם לפעם, ובעיקר בימים של מצוקות קואליציוניות, וכשראש הממשלה מצביע בעד חוקים שהוא בעצם מתנגד להם, שוב ושוב נשמעים קולות ההרגעה שאומרים – אין מקום לדאגה.
לא קרה כלום כי הכל זה כלום. זו סתם הצבעה שכזאת, אף אחד הרי לא באמת מתכוון להיכנע לבנט ולסמוטריץ': עמותות השמאל ובית המשפט העליון השמאלני, כבר ידאגו שהחוק ייפסל. כך יושגו כל המטרות: החוק יעבור בכנסת, המשבר הקואליציוני יימנע, ועמותות הידועות כמבצר השמאל יחד עם בית המשפט העליון, יטרפדו את החוק ויספגו את האש על בוגדנותם בארץ ישראל והמדינה. לא רק זה – על פי החוק המוצע על ידי חברת הכנסת מועלם, בית המשפט העליון ייענש על כך, בסוג של תג מחיר לכל פסיקה. יכולה להיות עלילה טובה מזאת?
אך כפי שקורה יותר ויותר בזמן האחרון, הדברים לא לגמרי מסתדרים לפי התסריט. זה התחיל בדיוק לפי התכנון: דוברי הלשכה והעיתונאים ליחששו ש 'האגודה לזכויות האזרח' ו'שלום עכשיו' יגישו עתירות לבג"צ בטענה שחוק ההסדרה אינו חוקי, אלא שככל שהימים נקפו, התברר ששנים של השמצות וחקיקה נגד עמותות השמאל – השיגו את שלהם, ולא נותר להם די כסף, לשמאלנים, כדי לממן את הגשת הבג"צ. אפילו ל 'שוברים שתיקה' לא נשאר גרוש בכיס אחרי שראש הממשלה חסם במהלך מבריק את המימון מבריטניה, אף על פי שממשלת בריטניה אינה מממנת את הארגון. ככל שהזמן התארך המבוכה גברה, אבל דקה לפני שהחוק הוכנס סופית לספר החוקים של מדינת ישראל, החליט היועץ המשפטי לממשלה לעתור בעצמו לבג"צ, מהלך שעורר השתוממות רבה וכעס מצולם היטב של שרי הממשלה, כמו גם מחיאות כפיים סוערות של העיתונות. בעקבות הודעתו של מנדלבליט הממשלה התכנסה והחליטה פה אחד לפטר לאלתר את היועץ המשפטי ולמנות במקומו יועץ משפטי חדש. היועץ היוצא אמר שהוא יופיע בבית המשפט גם כאזרח מן השורה, ושהוא אינו מתחרט על הצעד שעשה כדי להציל את מדינת ישראל מעצמה. עוד לפני שבית המשפט התכנס, נשאל היועץ המשפטי החדש מהי עמדתו בנושא הגשת כתבי האישום נגד ראש הממשלה בפרשות השונות שנחקרו, והוא אמר שבדיני נפשות שכאלה אין המשכיות, הוא חייב ללמוד בעצמו כל פרט ופרט מהררי החקירות, וזה עשוי לקחת זמן. הרבה זמן. בלשכת ראש הממשלה הרימו כוסית לנצחון הגדול: גם חוק ההסדרה טורפד, גם החקירות נעצרו, וגם עמותות השמאל ספגו את האש. הוא גדול הוא גדול הוא גדול, שרו האנשי הלשכה המשועשעים בחגיגה הצנועה שערכו, ומישהו לא הכחיש את הידיעה שהתפרסמה באותו שבוע שאביחי מנדלבליט מועמד להתמנות לשופט בית המשפט העליון וראש הממשלה מברך על כך. במאמר גדול בידיעות העלו על נס את גדלות הנפש של ראש הממשלה, והמשיכו להיערך למלחמה הבאה אחרי פסח.
שבת שלום.