בכורסה

מפעם לפעם ובעיקר בתום שבועות סוערים כל כך, עם שידורים ישירים כל כך, וטקסים רשמיים כל כך ונאומים מפרכים ומופרחים כל כך, גם אחרון האזרחים חייב לעצמו דין וחשבון איך השתנו חייו, במהלך השבוע, ואיך ישפיעו הדברים על עתידו.

וכפי שקורה יותר מאשר מפעם לפעם, ובעיקר בימי החורף, השינוי הגדול שהתרחש כאן בשבוע החולף הוא שמפלס הכינרת עלה בעוד 20 סנטימטרים. הוא לא סתם עלה: נחלים שלא שמענו עליהם זורמים, ההרים רוקדים כאילים ומפלים שוצפים מן הצוקים. בארץ שהבטיחו לה רק מדבר וציה, תגל הארץ, כי יש תקווה, מים בשפע, לנו לשכנים, כל נחל אכזב הוא היום הבטחה לשנים.  פרט לזה, כך דומה – דבר לא השתנה: פעם בכמה לילות עדיין עושים בעזה ניסוי כלים של רקטות לשדרות, ומפעלי הבלונים המקומיים קושרים את המטענים, יש הסדרים ארוכי טווח עם החמאס ויש קצרים, הם עוד נושמים שם, תושבי עזה, הם לא נעלמים. במצב היחסים עם הפלשתינאים תושבי הגדה גם כן לא חל שינוי, אנחנו בקיפאון שאין ממנו מוצא, זאת ארץ אחת ובה שני עמים, כל אחד נטוע במקומו אבל עם תיאום בעניינים הביטחוניים, מדינה אחת לשניים, תכניות חדשות מתפוגגות ברוח הקלה, כי אי אפשר להכריז על הריון מבלי שתהיה גם כלה. הם תלויים בנו ואנחנו בהם, עם עד ראשית השבוע חשבנו שהסינים יבנו את המדינה, פתאום הסינים נעלמים – ומי יגמור להניח את הרצפה? את קורות הגג? ישטוף את המכונית החדשה? מי ינהג באוטובוסים, במוניות, מי ינקה את בתי החולים, מי יארח יאכיל ויסיע כאן ארבעה מיליון תיירים? החרדים? גם בסוף השבוע לא נמצאה תקווה איך עוצרים את הגירעון, איך קונים דירה, ואיך מתארגנים במצב של אין ממשלה, ואם אמרנו רק עוד חודש ואז אפשר יהיה להתחיל מההתחלה, אפילו עמית סגל שלא מצליח להכיל את השמחה, מודה מול עמודי סקרי דעת הקהל, שגם בשבוע שכזה שום דבר לא השתנה.  איש לא שינה את דעתו, אף אחד לא מוכן לקבל החלטה,  ואתה נשאר עם המסקנה המצערת שמה שיהיה הוא מה שהיה, רק שאף אחד לא יידבק חלילה במגיפה החדשה, ושהמיתון העולמי המתגלגל כסופה לא ייפגע בנו, טוב לנו ככה, רק שלא נצטרך פתאום לקום מהכורסא. בינתיים – סעו צפונה, לגליל ולגולן, המים שוצפים, יש מספיק לכולם, ובדרך חזרה עיצרו באל-באבור באום אל פחם, ותפתחו שולחן, כדאי לכם, כל עוד הם כאן.

שבת שלום.

בתמונה: חוסאם עבאס, בעל רשת אלבאבור (צילום: אורן שלו) . מתוך מאמר שבו הוא מסביר למה לעולם לא יקחו אותו להיות שופט בתוכניות אוכל.